Nietrzeźwi kierujący, wciąż są zagrożeniem na naszych drogach
Pomimo wysokich kar za jazdę po alkoholu lub pod wpływem środków odurzających czy orzeczonych zakazów prowadzenia pojazdów oraz stwarzania takim zachowaniem zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, wciąż znajdują się osoby, które w takim stanie i pomimo sądowych orzeczeń wsiadają za kierownicę. Sytuacje, w których pijani kierowcy powodują zdarzenia drogowe wcale nie należą do rzadkości. Podczas minionego weekendu i dzisiejszych porannych kontroli, policjanci zatrzymali 8 kierujących po alkoholu
Policjanci od wielu już lat prowadzą działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach. Działania i kontrole stanu trzeźwości spotykają się z ogromną aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety podczas codziennej służby, patrolowania miasta czy powiatu oraz wykonywania czynności służbowych ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu lub narkotykach. Niektóre z nich wsiadają za kierownicę będąc w stanie upojenia alkoholowego, czasami powodują różne zdarzenia drogowe lub zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Miniony długi weekend, a także kontrole stanu trzeźwości po weekendzie pokazały, że jest to wciąż ogromny problem i policyjne działania są niezbędne, aby chociaż spróbować wyeliminować to zjawisko.
Najbardziej bulwersujące w zatrzymywaniu nietrzeźwych kierowców jest to, że czasami są w stanie upojenia alkoholowego, tak jak kierujący seatem 40-latek zatrzymany w Kiełpinie, który miał prawie 3 promile, a podczas interwencji próbował jeszcze szarpać jednego z policjantów. Z kolei dwaj inni w stanie nietrzeźwości spowodowali kolizje z innymi pojazdami: na ul. Monte Cassino 59-kierujący mający niemal 1,5 promila, a na ulicy Ogrodowej 63-latek, mając prawie 2 promile.
W sumie podczas minionego długiego weekendu zatrzymano 8 pijanych kierowców, jednego kierującego bez uprawnień, który prowadził pojazd będąc pod wpływem środków odurzających, a ponadto dwóch kierujących, jadących pojazdami mechanicznymi pomimo obowiązujących ich sądowych zakazów za wcześniejszą jazdę w stanie nietrzeźwości.
Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i przypominamy o odpowiedzialności karnej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia. Natomiast naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat pozbawienia wolności.