DZIAŁANIA KONTROLNE POJAZDÓW TAXI
Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego oraz policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą wspomagani przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego w miniony piątek (18.10) kontrolowali pojazdy TAXI w naszym mieście. Takie działania organizowane są cyklicznie w trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących taksówkami. Sprawdzane są: stan techniczny pojazdów, stan trzeźwości, uprawnienia czy licencje kierowców, a więc to co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób korzystających z tego rodzaju przewozów. Już wcześniej prowadzone kontrole pokazały, że takie działania są bardzo potrzebne.
Zielonogórscy policjanci podczas tych działań ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu wykroczeń i przestępstw przez kierujących taksówkami, biorą pod lupę pojazdy świadczące odpłatne przewozy, ze szczególnym uwzględnieniem tych zamawianych za pośrednictwem aplikacji internetowych. Kierujący podczas takich akcji są poddawani kontroli drogowej obejmującej posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, stanu trzeźwości. Sprawdzany jest stan techniczny pojazdów oraz wymagane wyposażenie, a także czy spełniają warunki dodatkowe dla pojazdów przewożących pasażerów. W przypadku kierujących, którzy są cudzoziemcami sprawdzana jest również legalność pobytu na terytorium RP. Działania te policjanci i inspektorzy ITD prowadzą w trosce o bezpieczeństwo podróżnych, ale także aby przekonać przewoźników do dbania o stan pojazdów oraz starania o zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z ich usług.
W piątek sprawdzonych zostało 28 pojazdów. Ujawniono 5 wykroczeń związanych z brakiem wymaganego wyposażenia. Policjanci zatrzymali również 2 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny policjantów. W jednym przypadku inspektorzy ITD wszczęli postępowanie administracyjne za brak wymaganych dokumentów.
Usługi, do których mamy dostęp np. za pośrednictwem oficjalnych aplikacji w naszym telefonie, z uwagi na ich popularność i ogólną dostępność powodują, że nasze poczucie bezpieczeństwa wzrasta i może uśpić naszą czujność. Dlatego też korzystając np. z płatnych przejazdów taksówką „na aplikację” zwłaszcza w porze wieczorowo nocnej pamiętaj:
- jeżeli jest to możliwe, podróżuj w grupie,
- sprawdź zgodność swojego przejazdu z danymi z aplikacji: markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku tej zgodności – zrezygnuj z przejazdu,
- bądź w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu,
- udostępnij bliskiej osobie trasę swojego przejazdu,
- dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia Twojego życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła,
- jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 – powiedz, gdzie jesteś i co się stało.