Działania „Trzeźwy Kierowca” – tak bardzo potrzebne
Zielonogórscy policjanci od wielu już lat prowadzą działania „Trzeźwy Kierowca” aby wyeliminować z dróg kierujących jeżdżących po alkoholu. Mimo początkowej niechęci, wielu pytań co do legalności i zasadności takich kontroli, mieszkańcy przekonali się, że tego typu kontrole są wręcz konieczne, bo jak pokazują policyjne statystyki, wciąż jest bardzo wielu kierujących, którzy zagrażają naszemu bezpieczeństwu wsiadając za kierownicę po spożyciu alkoholu lub nawet w stanie nietrzeźwości.
Policyjne kontrole stanu trzeźwości, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych urządzeń, pozwalają na szybkie i skuteczne sprawdzenie stanu trzeźwości dużej liczby kierujących w stosunkowo krótkim czasie. To bardzo ważne i potrzebne działania, bo pomimo ciągłego edukowania na temat wpływu alkoholu na organizm i reakcje człowieka, wciąż znajdują się osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu. Zadaniem policji jest eliminować takie osoby z dróg, aby nie zagrażały bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Takie działania od wielu już lat w różnych miejscach miasta i powiatu prowadzą zielonogórscy policjanci, a ich wyniki potrafią czasem zaskoczyć. Oczywiście najbardziej pożądane to te kiedy nie zatrzymujemy nikogo po alkoholu . Tak było dzisiaj (27.08) podczas kontroli prowadzonych przez dzielnicowych w Przytoku, Łazie i Droszkowie oraz na ulicach Dekoracyjnej, Trasie Północnej, Łężyca – Odrzańska i w Nowogrodzie Bobrzańskim, gdzie stan trzeźwości sprawdzali policjanci ruchu drogowego.
W Polsce problem nietrzeźwych kierujących jest nadal jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pomimo licznych kampanii edukacyjnych, a także wprowadzenia surowszych kar dla kierujących po alkoholu, liczba zatrzymywanych w całym kraju pijanych kierowców nadal jest zbyt wysoka. Trudno zrozumieć, dlaczego niektórzy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu, ponieważ w 2023 roku z winy kierujących pojazdami będących po alkoholu doszło do 1 331 wypadków, w których zginęło 212 osób, a rannych zostało 1 506 osób. (Źródło: Komenda Główna Policji)
Jednakże w ostatnich latach zauważalny jest pozytywny trend, wskazujący na coraz mniejsze przyzwoleniu wśród ludzi dla wsiadania za kółko po spożyciu alkoholu. Społeczeństwo coraz bardziej uświadamia sobie powagę tego problemu oraz tragiczne skutki, jakie niesie za sobą jazda po alkoholu. Z pewnością wpływ na to mają liczne kampanie społeczne, ale też intensywne działania kontrolne prowadzone przez policję, które wspólnie przyczyniły się do zwiększenia świadomości na temat tego zagrożenia.