Aktualności

Woda nie wybacza błędów! Bądź ostrożny, a będziesz bezpieczny podczas wakacji.

Data publikacji 10.07.2024

Wakacje w pełni, a upalna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Aby jednak ten czas i wypoczynek były bezpieczne, powinniśmy pamiętać o ostrożności, bo woda to niebezpieczny żywioł, a chwila nieuwagi może kosztować życie. Nad wodą nigdy nie traćmy czujności i nie pozostawiajmy nawet na chwilę dzieci bez nadzoru osób dorosłych.

Podczas wakacji policjanci częściej pojawiają się w rejonach kąpielisk i to zarówno tych strzeżonych jak i niestrzeżonych. Zachęcamy oczywiście do korzystania z miejsc strzeżonych, na których jest ratownik i wydzielone miejsce do pływania. Wiadomo wtedy, że kąpielisko takie jest sprawdzone, możemy się w nim bezpiecznie kąpać, a nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Wiele osób wybiera jednak miejsca niestrzeżone nad jeziorem, zalewem czy rzeką, dlatego to przede wszystkim do nich policjanci kierują swoje apele o rozwagę i ostrożność.

Gdy spędzamy czas nad wodą powinniśmy pamiętać o jednej z najważniejszych zasad: nigdy nie pozostawiajmy bez opieki dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych! Natomiast podczas kąpieli w zbiornikach otwartych, a także na kąpieliskach niestrzeżonych, nie powinniśmy ani na chwilę pozostawiać dzieci bez nadzoru. Dla małych dzieci niebezpieczna może być nawet płytka, z pozoru niegroźna woda. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi w wodzie może doprowadzić do niebezpieczeństwa, w tym nawet do utraty życia. Takie właśnie niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w miniony weekend nad jeziorem Linie Duże. 10-letnia dziewczynka znalazła się pod wodą, na szczęście zauważyli to przebywający na plaży mężczyźni, którzy wyciągnęli dziecko z wody i powiadomili służby ratunkowe. Dziewczynka trafiła do szpitala.  

Policjanci proszą o wybieranie kąpielisk strzeżonych, sprawdzonych i bezpiecznych, przestrzegają natomiast przed zażywaniem kąpieli w miejscach objętych zakazem. Pamiętajmy także aby unikać kąpieli, a zwłaszcza skoków do wody w miejscach, których nie znamy – nie wiemy co znajduje się na dnie i jak naprawdę jest tam głęboko.

W sezonie letnim powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i w jaki sposób udzielić bezpiecznie pomocy tonącemu – nigdy nie wiemy czy nie znajdziemy się w sytuacji gdy to od naszych umiejętności i wiedzy będzie zależało życie drugiego człowieka.

Pamiętajmy, że nawet najlepiej wyszkoleni policjanci i ratownicy nie zastąpią rozsądku i ostrożności nad wodą.

Rady dla wypoczywających nad wodą

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
  2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
  3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
  4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
  5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
  6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
  7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
  8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
  9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
  10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
  11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
  12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
  13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  14. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  15. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
  16. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
  17. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne.
  18. Korzystaj jedynie z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego.
  19. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się filtrami ochronnymi. Najlepiej opalaj się w ruchu, np. grając w piłkę.
  20. Jeżeli jesteś świadkiem udzielania pomocy człowiekowi wyciągniętemu z wody - nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie traktuj tej sytuacji instruktażowo. Tu toczy się walka o życie ludzkie.
  21. Bawiąc się w wodzie, nie zakłócaj wypoczynku innym. Zadbaj o czyste kąpielisko - nie wrzucaj do wody żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań.
  22. Nie krzycz nad wodą, nie rób niepotrzebnego hałasu, nie wzywaj pomocy dla żartu. Jeśli widzisz, że ktoś w wodzie lub na brzegu potrzebuje pomocy ratownika, najlepiej unieś obie ręce, krzyżuj i rozkładaj je nad głową.
  23. Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, pamiętaj zawsze o założeniu dziecku kamizelki ratunkowej z kołnierzem, która musi być dopasowana do jego wagi i wzrostu oraz koniecznie zapięta.
  24. Dobrze jest wpisać do telefonu numer ratunkowy nad wodą - 601 100 100. W razie wypadku zadzwoń, podając miejsce zdarzenia, opisując sytuację, stan osób poszkodowanych i ich liczbę. Koniecznie podaj swoje nazwisko. Nigdy nie przerywaj pierwszy rozmowy z dyżurnym!

Żródło : www.gov.pl

Powrót na górę strony