Aktualności

Debata z seniorami w Czarnej - „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”

Data publikacji 15.06.2024

Bezpieczeństwo seniorów to jeden z priorytetów w działaniach zielonogórskiej Policji. W miniony czwartek (13.06) odbyła się kolejna debata z seniorami – tym razem w Czarnej, zorganizowana przez I Komisariat Policji. To kolejna z cyklu debat dla mieszkańców pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ”, organizowanych od wielu już lat na terenie miasta i powiatu. Dzięki takim spotkaniem policjanci zwiększają świadomość społeczną dotyczącą w cyberzagrożeń oraz niebezpieczeństw czyhających na seniorów ze strony oszustów.

Debata z seniorami w Czarnej, była już kolejną, która dotyczyła tematu bezpieczeństwa starszych osób. W związku z tym, ze oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby działania i podstępem wyłudzają pieniądze – teraz już nie tylko od seniorów - dlatego takie spotkania muszą być cyklicznie powtarzane, aby zwiększyć świadomość społeczną wszystkich grup wiekowych. Seniorzy coraz więcej i chętniej korzystają z Internetu, dzięki czemu mogą robić zakupy, opłaty czy kontaktować się ze znajomymi przez portale społecznościowe. Niestety nie zawsze zdają obie sprawę z czyhających w sieci zagrożeń. Nie wiedzą, że niewinnie wyglądająca reklama, która zachęca do inwestowania swoich oszczędności, to nic innego jak podstęp oszusta. Głównym celem debaty, którą zorganizowali policjanci z I komisariatu było przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z Internetu i w kontaktach z osobami obcymi, ale także uświadomienie seniorom skali zagrożeń.

W debacie wzięli udział młodszy aspirant Karolina Jabłonka – kierownik rewiru dzielnicowych w I Komisariacie Policji oraz młodszy aspirant Łukasz Kujawiak – dzielnicowy z gminy Zabór. W roli prelegentów wystąpili natomiast podinspektor Małgorzata Barska - rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze oraz aspirant Mariusz Olichwer z Wydziału Prewencji.

Najważniejszym celem spotkania było omówienie mechanizmów działania oszustów działających w sieci i „łowiących” swoich klientów, a także przypomnienie mechanizmu manipulacji metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, jak również omówienie sposobów jakimi posługują się przestępcy podszywając się pod pracowników banków. Podinspektor Małgorzata Barska podczas prelekcji przybliżyła metody jakimi posługują się przestępcy wykorzystujący wspomniane sposoby i metody, przytoczyła również kilka prawdziwych historii oszukanych mieszkańców naszego powiatu. Opowiedziała także o innych oszustwach dokonywanych przez Internet, jak fałszywe inwestycje, czy niebezpieczne znajomości nawiązywane w mediach społecznościowych. Przypomniała również o zagrożeniu jakie niosą fałszywe smsy z nieprawdziwymi informacjami o zaległościach w opłatach, niedopłatach do paczek, itp. Na zakończenie przedstawione zostały sposoby zachowania, które mogą pomóc seniorom zabezpieczyć się przed przestępstwami tego typu. Seniorzy otrzymali również ulotki z ostrzeżeniami i zostali poproszeni przez policjantkę o ostrzeżenie swoich sąsiadów i członków rodzin przed oszustwami.

Aspirant Mariusz Olichwer opowiedział mieszkańcom Czarnej o bardzo popularnym narzędziu komunikacji Policji ze społeczeństwem jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zasadach jej funkcjonowania i zachęcił do aktywnego korzystania z niej. Natomiast na zakończenie przypomniał o aplikacji „Moja Komenda” - dzięki tej aplikacji można w bardzo łatwy sposób znaleźć adres najbliższego komisariatu czy telefon do dzielnicowego, co jest szczególnie ważne gdy gdzieś wyjeżdżamy i potrzebujemy pomocy.

Powrót na górę strony