UWAGA NA INTERNETOWE OSZUSTWA – NIE KLIKAJ W PODEJRZANE LINKI - NIE WYSYŁAJ OBCYM OSOBOM KODU BLIK
Zielonogórscy policjanci każdego niemal dnia są zawiadamiani o oszustwach popełnionych w sieci. Mieszkańcy naszego powiatu w ciągu trzech dni stracili kilka tysięcy złotych nieświadomie przesyłając kod BLIK do oszusta lub udostępniając dane do logowania do kont bankowych na fałszywych stronach. NIGDY NIE PRZEKAZUJEMY DANYCH NASZEGO KONTA OBCYM OSOBOM. NIE PRZESYŁAMY KODU BLIK BEZ SPRAWDZENIA DO KOGO GO WYSYŁAMY.
Niemal każdego dnia do zielonogórskiej komendy wpływają zawiadomienia od osób, które otrzymały podejrzane sms-y, wiadomości mailowe lub wiadomości w popularnych komunikatorach internetowych. Po kliknięciu w załączone linki wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych płatności elektronicznych – kiedy się tam zalogujemy przestępcy przejmą nasze dane do logowania i w ten sposób uzyskają dostęp do konta. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów kradnąc wszystkie pieniądze. Oszuści podszywają się pod znane firmy przewozowe – ale załączone linki albo nie zawierają nazwy tej firmy, albo zawierają nazwę w zniekształconej formie. PRZESTRZEGAMY: NIGDY NIE NALEŻY KLIKAĆ W TAKIE LINKI!
Wielokrotnie ostrzegaliśmy także przed tzw. oszustwem na BLIK, kiedy oszuści podszywają się pod naszych znajomych i wysyłają „niewinną” wiadomość z prośbą o pożyczkę. Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nieświadoma przesyła oszustowi, który natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie. Dlatego – jeżeli dostajemy taką wiadomość, zadzwońmy do znajomego i zapytajmy, czy rzeczywiście prośba o pożyczkę pochodzi od znanej nam osoby.
Inna forma tego oszustwa przyjmuje formę fałszywej wiadomości: przestępcy podszywając się pod BLIK wysyłają smsy: „BLIK. Ktoś wysłał ci przelew na telefon XXX zł, skorzystaj z poniższego linku do odbioru środków”. Do wiadomości jest również dołączony link, który przekierowuje nas na fałszywe strony banków. Kiedy pokrzywdzony zaloguje się na tej stronie bankowej stworzonej przez przestępców – przekaże im swoje dane do logowania. PRZESTRZEGAMY: NIGDY NIE NALEŻY KLIKAĆ W TAKIE LINKI!
Zasady bezpieczeństwa w sieci:
- Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców,
- Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
- Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
- Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
- Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku,
- Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).