Z MŁODZIEŻĄ O UZALEŻNIENIACH I ODPOWIEDZIALNOŚCI PRAWNEJ
Zielonogórscy policjanci przez cały rok szkolny spotykają się z młodzieżą ze szkół średnich rozmawiając o najważniejszych zagrożeniach – uzależnieniach, przemocy, handlu ludźmi oraz o odpowiedzialności prawnej. Spotkania odbywają się zarówno w placówkach szkolnych jak i w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze.
Od początku roku szkolnego policjanci z Wydziału Prewencji rozpoczęli z młodzieżą kolejne cykle spotkań dotyczących odpowiedzialności prawnej, zapobieganiu handlowi ludźmi oraz bezpieczeństwie w Internecie. Podczas prowadzonych spotkań z młodzieżą szczególną uwagę zwracamy na problematykę uzależnienia od substancji psychoaktywnych.
Najważniejszymi celami prowadzonych zajęć dydaktycznych jest przedstawienie zagrożeń związanych z kontaktem ze środkami psychoaktywnymi (nikotyna, alkohol, narkotyki ze szczególnym zwróceniem uwagi na problem Nowych Substancji Psychoaktywnych - dopalaczy) w aspekcie ich wpływu na funkcjonowanie w sferze psychofizycznej, a także w aspekcie przepisów prawnych. Istotnym celem jest również rozbudzanie wzrostu świadomości młodzieży w zakresie problematyki uzależnień i ich konsekwencji społecznych oraz propagowanie oddziaływań profilaktycznych kształtujących umiejętności przewidywania zachowań własnych i innych osób.
Policjanci uświadamiają młodym ludziom czym jest odpowiedzialność karna osób nieletnich i które z zachowań mogą być zakwalifikowanie jako demoralizacja. Uczniowie dowiadują się, że od 13 do 17 roku życia za popełnione przestępstwa i wykroczenia mogą odpowiadać przed sędzią wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego, który może zastosować wobec sprawcy czynu środki wychowawcze lub poprawcze. Natomiast po ukończeniu 17 lat młodzi ludzie ponoszą taką samą odpowiedzialność jak dorośli. Policjanci zwracają również uwagę, że nieletni który popełni poważne przestępstwo (np. zabójstwo) może odpowiadać jak dorosły nawet po ukończeniu 15 roku życia.
Policjanci przypominają także uczniom, że palenie papierosów czy picie alkoholu przed ukończeniem 18. roku życia jest demoralizacją i informacja o takim czynie również trafia do sądu. Duża część spotkań poświęcona jest zachowaniom młodych ludzi w Internecie, oraz przypomnieniu, że hejtowanie i wulgarne komentarze to także przejaw demoralizacji, a czasem także czyn karalny. Uczniowie dowiadują się od policjantów, że również za treści umieszczone w Internecie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności i nikt w sieci nie pozostaje anonimowy.
W ostatnich tygodniach podinsp. Wioletta Sokołowska – Domagała z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej i Nieletnich Wydziału Prewencji zielonogórskiej komendy prowadziła spotkania w klasach pierwszych i drugich w kilku szkołach średnich. Policjantka odwiedziła uczniów Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, Liceum nr 4 „Lotnik”, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Elektronik” oraz Zespołu Szkół Zawodowych PBO w Zielonej Górze.