Uważajmy na poranne i wieczorne mgły!
Coraz częściej o poranku, a także wieczorami na naszych drogach pojawiają się mgły, które mogą utrudniać widoczność i w ten sposób wpływać na pogorszenie się warunków drogowych. Natomiast gęsta, osiadająca mgła w połączeniu z ujemnymi temperaturami może powodować to, że jezdnia stanie się śliska. Dlatego też prosimy wszystkich kierujących o ostrożną, rozważną jazdę i dostosowanie prędkości do ograniczonej widoczności i trudnych warunków panujących podczas mgły na drogach. Pamiętajmy także o nie nadużywaniu i zgodnym z przepisami stosowaniu świateł przeciwmgłowych.
Na drogach naszego powiatu można było zauważyć w ostatnim czasie gęste mgły, występujące zarówno rano jak i wieczorem. Takie warunki nie sprzyjają kierowcom, dlatego powinniśmy zmienić nasz styl jazdy i dostosować go do zmiennej aury. Przede wszystkim należy zmniejszyć prędkość, ale jednocześnie zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu, gdyż śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania Osoby, które nie czują się pewnie jeżdżąc w trudnych warunkach, powinny zrezygnować z wyjazdu swoim samochodem.
Mgła to wyjątkowo trudny czas dla kierujących, widoczność innych pojazdów i pieszych jest wyjątkowo utrudniona. Zwłaszcza piesi ubrani w ciemne stroje mogą być słabo widoczni dla kierujących, stąd szczególne apele kierowane o tej porze roku do pieszych: Pamiętajcie o odblaskowych elementach - one mogą uratować Wam życie.
Kolejną ważną rzeczą, o której policjanci przypominają w tym trudnym dla kierowców czasie, jest odpowiednie, zgodne z przepisami używanie świateł przeciwmgłowych, bo niestety wielu kierujących poruszających się po drogach miasta i powiatu używa świateł przeciwmgłowych w sposób niewłaściwy. Przypominamy więc kiedy i w jakich warunkach należy używać świateł przeciwmgłowych, zgodnie z przepisami i w taki sposób aby nie oślepiać innych kierujących.
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym - jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.
Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza powodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.
KIEROWCO! W trudnych warunkach drogowych, słabej widoczności i zmniejszonej przejrzystości powietrza - zwolnij dla bezpieczeństwa swojego i innych osób.