Kontrole stanu trzeźwości kierujących w Babimoście i Trzebiechowie
Policjanci z posterunków Babimoście i Trzebiechowie zaplanowali i przeprowadzili wczoraj (27.11) działania „Trzeźwy Kierowca”. Prowadzone od lat kontrole stanu trzeźwości kierujących pokazały, że takie policyjne działania są niezbędne i powinny być organizowane częściej, bo eliminują z dróg kierujących po alkoholu. Kolejny raz okazało się, że te działania przynoszą zamierzone efekty – wczoraj nie zatrzymano żadnej osoby po alkoholu.
Mieszkańcy miasta i powiatu zielonogórskiego zdążyli się już przyzwyczaić do policyjnych działań związanych z częstym i niespodziewanym kontrolowaniem stanu trzeźwości kierujących w różnych miejscach i o różnej porze dnia. Te kontrole spotykają się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby nasze miasto i powiat były bezpieczne i wolne od patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Takie działania są podejmowane nie tylko na terenie Zielonej Góry, ale także w Sulechowie, Kargowej, Trzebiechowie, Babimoście, Nowogrodzie Bobrzańskim, Czerwieńsku oraz Świdnicy.
Prowadzone już od kilku lat na drogach powiatu zielonogórskiego działania związane z masowym kontrolowaniem stanu trzeźwości spowodowały, że coraz mniej osób decyduje się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Tak było także podczas wczorajszych działań, kiedy to wszyscy spośród prawie 180 skontrolowanych kierujących byli trzeźwi. Taki wynik najbardziej satysfakcjonuje policjantów, bo pokazuje, że ta forma prewencji jest skuteczna i przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej.
Dziękujemy za odpowiedzialne i świadome zachowanie na drogach!
Przypominamy, że konsekwencje jazdy po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, za które zgodnie z artykułem 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu – do 30 dni – lub kara grzywny od 50 złotych do 5000 złotych. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.
Natomiast kierujący będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. O ostatecznym wymiarze kary zawsze decyduje sąd.