Aktualności

"Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa" – debata policjantów z mieszkańcami

Data publikacji 01.06.2023

Autentyczna rozmowa telefoniczna z oszustem nagrana przez policjantkę zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach wczorajszej (31.05) debaty społecznej pod hasłem: „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Było to już kolejne spotkanie mieszkańców osiedli Pomorskiego, Śląskiego i Mazurskiego, podczas którego rozmawiali z policjantami o tym jak nie dać się oszukać, jak bezpiecznie korzystać z Internetu, a także co zrobić, aby czuć się bezpiecznie w różnych sytuacjach życiowych. Podczas debaty przedstawione zostały informacje na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji „Moja Komenda”.

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”- to hasło debat społecznych odbywających się przez cały rok na terenie powiatu zielonogórskiego. Tym razem policjanci spotkali się na debacie z mieszkańcami zielonogórskich osiedli: Pomorskiego, Śląskiego i Mazurskiego. Debata była okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w kontaktach telefonicznych i przekazania informacji jak nie dać się oszukać.

Ponadto policjanci przedstawili pojawiające się nowe sposoby jakimi posługują się oszuści, aby zmanipulować swoich rozmówców, a w konsekwencji zdobyć dane do kont bankowych czy dostęp do komputera, poprzez co oszukują i okradają swoje ofiary. Mieszkańcy przybyli na debatę mieli przede wszystkim sposobność do rozmowy na temat najczęściej popełnianych przestępstw na szkodę osób starszych: oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta”, oszustw poprzez smsy i fałszywych pracowników banków.

To już kolejne spotkanie z seniorami, na którym policjanci przypominali o konieczności zachowana zasad bezpieczeństwa oraz przedstawiali mechanizm działania sprawców wykorzystujących różnego rodzaju metody działania. Podczas spotkania uczestnicy usłyszeli prawdziwą rozmowę z oszustem, którą nagrała policjantka. Dzięki temu mogli się przekonać i usłyszeć jak działają oszuści i jak bardzo są przebiegli. Mieszkańcy po debacie deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych, ponieważ dzięki takim właśnie spotkaniom mają większą świadomość potencjalnych zagrożeń i wiedzą jak się przed nimi obronić.

Ponadto policjanci podczas debaty kolejny raz przypomnieli mieszkańcom o bardzo popularnym narzędziu komunikacji Policji ze społeczeństwem jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zasadach jej funkcjonowania i zachęcili do aktywnego korzystania z niej. Natomiast na zakończenie przypomnieli o ogólnopolskim programie „Dzielnicowy bliżej nas”, którego ideą jest zbudowanie zaufania pomiędzy służbami, a obywatelami. Dzięki tej aplikacji, można w bardzo łatwy sposób znaleźć adres najbliższego komisariatu czy telefon do dzielnicowego, co jest szczególnie ważne gdy gdzieś wyjeżdżamy i potrzebujemy pomocy.

Powrót na górę strony