Z zielonogórskimi policjantami o bezpieczeństwie
Zielonogórskich policjantów odwiedziły wczoraj dzieci z Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Lokomotywa”. Przedszkolaki zwiedziły budynek Komendy Miejskiej Policji, przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach podczas zajęć w salce edukacyjnej, odwiedziły pana komendanta, a na zakończenie obejrzały oznakowane radiowozy policyjne.
Zielonogórscy policjanci każdego dnia wypełniają zadania związane z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży, a w czasie roku szkolnego prowadzą zajęcia edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa na co dzień. Podczas lekcji i zajęć przedszkolnych policjanci rozmawiają o bezpiecznych zachowaniach podczas poruszania się po drogach, a także prowadzą zajęcia praktyczne w terenie.
Ważnym tematem, który poruszają policjanci jest to, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi i co zrobić jeżeli znajdziemy się w sytuacji niebezpiecznej. Ponadto rozmawiają z dziećmi o bezpiecznym korzystaniu z drogi i chodnika, Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, aby nawyki dotyczące bezpiecznych zachowań na co dzień, ćwiczyć już od najmłodszych lat.
Taką okazję miały wczoraj maluchy z grupy „Biedronki” Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi „Lokomotywa” w Zielonej Górze, które odwiedziły policjantów w pracy. Pomimo młodego wieku (4 lata) dzieci doskonale wiedziały jak należy zachować się na drodze i na co zwrócić uwagę przechodząc przez jezdnię. To wszystko mogły jeszcze przećwiczyć w bezpiecznej Sali edukacyjnej wraz z policjantem, który był ich opiekunem i przewodnikiem podczas całej wizyty. Na zakończenie tego miłego spotkania, policjant zaplanował to, co dzieci lubią najbardziej: mogły obejrzeć policyjne radiowozy, wsiąść za kierownicę i nawet włączyć syreny alarmowe. W bardzo dobrych nastrojach, zarówno dzieci jak i policjanci wrócili po wizycie do swoich zajęć.
Przy okazji tej miłej wizyty chcielibyśmy przypomnieć, że sojusznikiem policjantów i nauczycieli w działaniach na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych powinni być przede wszystkim rodzicie, bo to właśnie od ich codziennych rozmów ze swoimi pociechami zależy jaką wiedzą i świadomością będą dysponowały w przypadku zaistnienia realnego zagrożenia, kiedy rodziców przy nich nie będzie. Pamiętajmy też, że od tego jak w tym konkretnym momencie zachowają się nasze dzieci zależy ich bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uczyli nasze dzieci, ograniczonego zaufania do nieznanych osób, rozsądku podczas zabaw, bezpiecznych, zgodnych z przepisami zachowań na drogach, a także uświadomili im do kogo mają się zwrócić z prośbą o pomoc w razie zagrożenia.