Aktualności

„Pieszy bezpieczny na przejściu” – działania zielonogórskiej drogówki

Data publikacji 19.04.2023

Pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego – to stwierdzenie powinno być priorytetem dla każdego kierowcy, dlatego zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzą dzisiaj działania „Pieszy bezpieczny na przejściu”, podczas których zwrócą szczególną uwagę na sposób zachowania kierujących samochodami w stosunku do pieszych. W mieście, na głównych ulicach w rejonach wytypowanych specjalnie przejść, pojawi się więcej policyjnych patroli, które będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego.

Kierujący samochodami nie zawsze ustępują pierwszeństwa pieszym, dlatego aby zapobiec potrąceniom pieszych czy wypadkom z udziałem pieszych, zielonogórscy policjanci organizują różnego rodzaju akcje informacyjne oraz działania profilaktyczne. Dzisiaj w ramach działań „Pieszy bezpieczny na przejściu” będą patrolować ulice miasta i sprawdzać przestrzeganie przepisów przez kierujących pojazdami mechanicznymi w stosunku do pieszych.

Policjanci zwrócą uwagę na takie wykroczenia jak przekraczanie dozwolonej prędkości, w szczególności przed i na przejściach dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach,  nieustąpienie pierwszeństwa pieszym i inne wykroczenia popełniane w stosunku do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych w miejscu, w którym powinni oni czuć się bezpiecznie – na przejściu dla pieszych. Do potrąceń dochodzi najczęściej na drogach dwujezdniowych, gdy jeden z kierujących zatrzymał się, aby przepuścić pieszego, a jadący innym pasem nie zatrzymał się w porę lub też nie zauważył pieszego schodzącego z jezdni. 

Jednakże również piesi muszą liczyć się z konsekwencjami w przypadku popełnienia wykroczeń w ruchu drogowym, na przykład przechodzenia w miejscach niedozwolonych czy na czerwonym świetle. Pamiętajmy również, że nic nie zwalnia niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi z zachowania ostrożności, dlatego zanim przejdą na drugą stronę jezdni, powinni się upewnić, że mogą to zrobić w sposób bezpieczny!

Niestety zdarzają sie sytuacje, że czasami piesi sami przyczyniają się do powodowania zagrożenia na drogach – przechodzą w miejscach niedozwolonych nie zwracają należytej uwagi na to co dzieje się na drodze, na przykład korzystając ze smartfonów. Często ubierają ciemną garderobę bez elementów odblaskowych co w  ciemnościach powoduje, że są niewidoczni dla kierujących! Dlatego też, aby przypominać o zasadach bezpieczeństwa na drodze, takie działania są przez policjantów organizowane cyklicznie.

Mundurowi będą także zwracać uwagę na parkowanie na chodnikach, w strefach zamieszkania, ponieważ  otrzymują bardzo wiele zgłoszeń o tym, że kierujący blokują przejazdy, wyjazdy, utrudniają lub czasem wręcz uniemożliwiają pieszym poruszanie się. Najwięcej takich zgłoszeń mieszkańcy przekazują Policji za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie internetowo wskazują miejsca, w których kierujący łamią przepisy. Policjanci będą konsekwentni wobec osób naruszających przepisy Ustawy prawo o ruchu drogowym, narażających innych uczestników ruchu. Na pewno jak zwykle surowego traktowania mogą się spodziewać nietrzeźwi kierujący. Mundurowi będą obserwować skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne, wszystkie te miejsca gdzie najczęściej dochodzi do potrąceń.

  • Policjant kontrolujący przejście dla pieszych.
    #1
  • Policjanci kontrolujący przejście dla pieszych.
    #2
  • Policjant kontrolujący przejście dla pieszych.
    #3
  • Policjant kontrolujący przejście dla pieszych.
    #4
  • Policjanci kontrolujący przejście dla pieszych.
    #5
  • Policjantka mierząca prędkość samochodów.
    #6
Powrót na górę strony