Aktualności

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW

Data publikacji 22.03.2023

Zielonogórscy policjanci od wielu lat dbają nie tylko o bezpieczeństwo najmłodszych – swoje edukacyjne działania kierują również do seniorów. Wczoraj z seniorami z klubu Relaks w Zielonej Górze rozmawiając przede wszystkim o tym jak uniknąć oszustwa i kradzieży.

Policjanci podczas spotkań rozmawiają z seniorami o ich osobistym bezpieczeństwie. W rozmowach poruszane są także tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza bezpieczeństwa osób pieszych oraz znaczenia elementów odblaskowych. Omawiane są zasady bezpiecznych zachowań w codziennym życiu, bezpieczeństwo danych osobowych oraz mienia. Jednak najwięcej uwagi policjanci poświęcają działalności tej grupy przestępców, którzy oszukując osoby starsze wyłudzają od nich pieniądze, pozbawiając ich niekiedy dorobku całego życia. Uczestnikom spotkania przedstawiane są najczęstsze metody stosowane przez oszustów telefonicznych, jak np.: "na wnuczka", "na policjanta", „ na pracownika banku” oraz złodziei mieszkaniowych: "na inkasenta", „na NFZ”, „na wodociągi”, którzy korzystając z nieuwagi właścicieli mieszkań okradają ich.

Wczoraj z seniorami w klubie Relaks spotkali się podinspektor Małgorzata Stanisławska z Zespołu Komunikacji Społecznej oraz sierżant sztabowy Kamil Sałek z Wydziału Prewencji. Uczestnicy  aktywnie dzielili się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiadając  o sytuacjach, które ich spotkały. Policjanci poprosili uczestników spotkania o dzielenie się wiedzą z innymi seniorami w rodzinie i sąsiedztwie. Policjanci przypomnieli, że w przypadku sytuacji nagłych, w których rodzina potrzebuje pomocy finansowej, należy sprawdzać i konsultować decyzję z członkami rodziny. Pośpiech jest tu złym doradcą, a nadmierną ufność osób starszych przestępcy często wykorzystują. Przypomnieli również by zwracać baczniejszą uwagę gdzie przechowujemy swoje oszczędności i komu je przekazujemy. Uświadamiali też seniorów jakie należy podjąć kroki w przypadku stania się ofiarą przestępstwa. Ta wiedza pomoże starszym ludziom w unikaniu codziennych zagrożeń.

 

Przypominamy:

  • Policjanci nie odbierają NIGDY ŻADNYCH PIENIĘDZY.
  • Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie i nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach.
  • Policjanci nie angażują postronnych osób w „tajne akcje” i nigdy nie żądają wyrzucania pieniędzy przez okna czy pozostawiania w śmietniku!

Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
  • Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe przez nieznajomych.

Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję lub zadzwoń na numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony