Chcesz mieć wpływ na bezpieczeństwo – skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa już od ponad 6 lat i jest popularnym sposobem komunikowania się z policjantami. Dzięki niej możemy mieć bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w naszej okolicy, informując o miejscach gdzie łamane jest prawo. Zachęcamy do korzystania z niej, ale przypominamy, że w sprawach wymagających pilnej interwencji należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje w całej Polsce od 2016 roku. Narzędzie sprawdza się jako praktyczny komunikator pomiędzy społeczeństwem a policjantami. Pamiętajmy, że jednym z celów Policji jest poznanie oczekiwań społeczeństwa w zakresie dostrzeganych zagrożeń bezpieczeństwa, jak i oczekiwanych sposobów ich eliminowania. Ponadto, KMZB wykorzystuje informacje uzyskane na podstawie własnych ustaleń, czyli m.in. poprzez wykorzystanie statystyk policyjnych, informacji uzyskanych od podmiotów pozapolicyjnych oraz na podstawie wyników badań opinii publicznej.
Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania Policji,
- dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań Policji do zagrożeń wskazywanych przez społeczeństwo,
- platforma wymiany informacji o zagrożeniach.
Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Pamiętajmy, że nanoszenie zagrożeń jest anonimowe, a samo jego naniesienie na mapie jest proste i intuicyjne. Dlatego zachęcamy do korzystania z KMZB przy pomocy smartfona, tabletu lub komputera. Zielonogórscy policjanci za pośrednictwem tej aplikacji otrzymują rocznie ponad 2500 zgłoszeń. Najwięcej z nich dotyczy nieprawidłowego parkowania oraz przekraczania dozwolonej prędkości. Kolejne zgłoszenia to między innymi spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa czy też dzikie wysypiska śmieci.
Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś to na Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Zapamiętaj, że w przypadkach pilnych, kiedy jest potrzebna natychmiastowa interwencja Policji, nadal korzystamy z numeru alarmowego 112.
Źródło: KGP