Aktualności

NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO POD CZUJNYM OKIEM ZIELONOGÓRSKICH POLICJANTÓW

Data publikacji 08.06.2022

Zielonogórscy policjanci po raz kolejny prowadzili wczoraj w naszym powiecie działania edukacyjne i prewencyjne „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów jest priorytetem dla zielonogórskich policjantów, dlatego takie działania prowadzone są przynajmniej raz w każdym miesiącu. Policjanci przypominali również pieszym, użytkownikom hulajnóg i rowerzystom jak ważne dla ich bezpieczeństwa są elementy odblaskowe.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego podczas zdarzenia drogowego są narażeni na dużo poważniejsze konsekwencje niż np. kierujący samochodami - utratę zdrowia czy nawet życia. Dlatego zielonogórscy policjanci wielokrotnie w ciągu roku prowadzą działania prewencyjno-edukacyjne skoncentrowane właśnie na tej grupie uczestników ruchu drogowego.   

Podczas wczorajszych działań mundurowi skupili się szczególnie na użytkownikach hulajnóg – w ostatnim okresie wiele informacji przekazywanych policjantom dotyczy osób, które we dwie lub nawet trzy (!) korzystają z jednej hulajnogi elektrycznej. Takie zachowania są bardzo niebezpieczne – jest to również wykroczenie za które można zostać ukaranym mandatem karnym lub za które wniosek o ukaranie może zostać wysłany do sądu.

Pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego – to stwierdzenie powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych w miejscu, w którym powinni oni czuć się bezpiecznie – na przejściu dla pieszych. Podobnie rowerzyści, którzy także jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni czuć się bezpiecznie wjeżdżając na przejazdy rowerowe. Pamiętajmy jednak, że nic nie zwalnia niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są zarówno piesi jak i rowerzyści, z zachowania ostrożności! 

Policjanci podczas działań prowadzonych w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników mają za zadanie nie tylko piętnować niewłaściwe zachowania, ale także przypominać o tym jak te grupy uczestników ruchu drogowego powinny zachowywać się w sposób właściwy na drodze. Wczoraj przypominali również o tym jak ważne dla bezpieczeństwa osobistego są elementy odblaskowe. Badania wskazują, że element odblaskowy co najmniej 10-krotnie zwiększa dystans z jakiego kierujący samochodem jest w stanie zauważyć rowerzystę czy pieszego – dając mu również więcej czasu na zareagowanie.

PRZYPOMINAMY:

Kierujący pojazdami samochodowymi:  

  • mają obowiązek zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (dotyczy również przejazdów dla rowerzystów)
  • nie mogą omijać innych pojazdów, które zatrzymały się żeby przypuścić pieszych i rowerzystów;
  • nie mogą rozpoczynać i kontynuować manewru wyprzedzania przed tymi miejscami;
  • muszą zachować szczególną ostrożność wykonując manewr skrętu na skrzyżowaniach gdzie jezdnia krzyżuje się z przejściem dla pieszych i ścieżką rowerową;
  • muszą pamiętać, że rowerzystom zezwolono wyprzedzać wolno jadące pojazdy, z prawej ich strony.

Rowerzyści:

  • mają obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub drogą dla rowerów i pieszych;
  • mają zakaz poruszania się po jezdni w przypadku w przypadku gdy jest wyznaczona ścieżka dla rowerów;
  • na drodze wspólnej dla rowerów i pieszych mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym;
  • rower musi być sprawny technicznie, wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec, światło białe z przodu oraz czerwone z tyłu (w warunkach niedostatecznej widoczności), sprawny dzwonek;
  • nie mogą przejeżdżać przez przejście dla pieszych na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów – mają obowiązek zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę jezdni;
  • muszą bezwzględnie stosować się do znaków drogowych umieszczonych na ścieżkach rowerowych – w tym do znaków „ustąp pierwszeństwa”, czy „STOP” coraz częściej ustawianych bezpośrednio przed wjazdem na wyznaczony „przejazd dla rowerzystów”.

Piesi:

  • nie mogą przechodzić przez drogę w miejscach poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych;
  • mają obowiązek poruszać się chodnikiem - a w przypadku jego braku - poboczem drogi po jej lewej stronie;
  • nie mogą poruszać się po ścieżkach rowerowych przeznaczonych wyłącznie dla rowerzystów;
  • mają obowiązek przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść i nie spowodują zagrożenia w ruchu drogowym;


 

Powrót na górę strony