„ROWEROWE PRAWO JAZDY” ZDOBYTE
Zielonogórska policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego uczestniczyła w ostatnim okresie w praktycznych egzaminach na kartę rowerową zorganizowanych w dwóch szkołach w mieście. Do części praktycznej przystąpili uczniowie w wieku 10 lat, którzy zdali z wynikiem pozytywnym część teoretyczną egzaminu.
Zielona Góra od wielu lat jest miastem przyjaznym rowerzystom. W tym roku ubiega się również o puchar „Rowerowej Stolicy Polski”. Nic więc dziwnego, że już najmłodsi zielonogórzanie wsiadają na jednoślady, a po ukończeniu 10 roku życia starają się zdobyć swoje „rowerowe prawo jazdy”, czyli kartę rowerową uprawniającą do poruszania się po drogach publicznych. Egzamin na kartę rowerową to pierwszy egzamin w życiu uprawniający do samodzielnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Przygotowania do tego sprawdzianu trwają w szkołach przez cały rok i prowadzone są przez nauczycieli. Natomiast egzamin praktyczny prowadzą policjanci ruchu drogowego.
Młodszy aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze ostatnio uczestniczyła w egzaminach zorganizowanych w Zespole Szkół Specjalnych nr 1 oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej im. Marii Montessori. Policjantka sprawdziła umiejętność jazdy na rowerze każdego z uczniów. Weryfikowała zdolność do właściwej reakcji na znaki i sygnały drogowe, prawidłowe wykonywanie manewrów na drodze - skrętu w prawo i w lewo, zmiany kierunku jazdy, upewniania się co do możliwości kontynuowania jazdy na skrzyżowaniu. Do obu egzaminów przystąpiło 26 uczniów, wszyscy uzyskali pozytywny wynik.
Podczas spotkania z młodymi rowerzystami aspirant Włodarska przypomniała o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. obowiązku zachowania szczególnej ostrożności, a także konieczności ciągłej obserwacji drogi i otoczenia oraz obowiązku zakładania kasku dla osób poniżej 15 roku życia poruszających się rowerem w terenie zabudowanym i dla osób powyżej 15 roku życia poza terenem zabudowanym. Informowała jak ważne jest zadbanie o stan techniczny rowerów, a także posiadanie obowiązkowego wyposażenia (TUTAJ). Policjantka przekonywała również jak ważnym elementem wyposażenia młodego rowerzysty są ELEMENTY ODBLASKOWE.
Ważną rolę w procesie przygotowania dziecka do jazdy po drogach pełnią także dorośli, dlatego prosimy rodziców, aby ćwiczyli z dziećmi jazdę na rowerze oraz omawiali obowiązujące przepisy ruchu drogowego, a także przypominali o znaczeniu i rodzajach znaków oraz sygnałów drogowych. Pamiętajmy, że elementy te mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo naszych dzieci oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.