Aktualności

UWAGA NA INTERNETOWYCH OSZUSTÓW, FAŁSZYWE SMSY I PODEJRZANE LINKI

Data publikacji 09.03.2022

Zielonogórscy policjanci każdego dnia przyjmują zawiadomienia o oszustwach internetowych. Przestępcy wyłudzają dane do kont bankowych, czy kart bankowych lub nie przysyłają zamówionego i opłaconego towaru. Uważajmy na internetowych oszustów i nie przekazujmy pochopnie swoich danych.

Bankowość elektroniczna oraz zakupy internetowe od lat są coraz bardziej powszechne. Niestety korzystają z tego również oszuści, którzy wyłudzają pieniądze za niewysłany towar lub dane logowania do kont bankowych czy kart bankowych i w ten sposób okradają konta pokrzywdzonych.

Zawiadomienia przyjęte w ciągu ostatniego tygodnia dotyczyły:

- niedostarczenia zamówionego i opłaconego towaru oferowanego na portalach aukcyjnych,

- wyłudzenie kodu BLIK poprzez podszywanie się pod osobę znajomą,

- wyłudzeń danych dostępowych do kont bankowych poprzez fałszywe linki, a następnie okradzenie tych kont przez szybką wypłatę w bankomacie, przelanie pieniędzy na inne konto lub wzięcie kredytu i przelanie tej kwoty na inne konto.

 

CO ZROBIĆ, BY DOKONANIE ZAKUPU BYŁO MOŻLIWIE BEZPIECZNE:

  • Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. 
  • Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy opinie  o nim. Jeżeli opinii jest dużo, a większość jest pozytywnych, to może to świadczyć o dobrej obsłudze i produktach wysokiej jakości. Jeżeli pojawia się wiele negatywnych recenzji, należy mocno zastanowić się nad ich przyczynami i zachować szczególną ostrożność. 
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. 
  • Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. 
  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. 
  • Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji.
  • Naszą czujność powinien wzbudzić także towar w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie tańszy od tego dostępnego w sklepie. Niska cena może wskazywać, że towar jest niepełnowartościowy lub tez noże pochodzić z przestępstwa. 
     

JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ PRZED OSZUSTAMI WYŁUDZAJĄCYMI DANE:

  • nie klikać w podejrzane linki w wiadomościach sms lub e-mail;
  • nie przekazywać danych do karty, bo ktoś chce nam wpłacić pieniądze – tak działają oszuści oferujący fikcyjny zakup wystawionego przez nas towaru.
  • nie działać pochopnie po przeczytaniu smsa o niedopłacie do rachunku cczy przesyłki – nawet jeśli chodzi o 50 groszy dopłaty;
  • dokładnie sprawdzić wiadomość – wejść na stronę internetową gdzie dokonywaliśmy zakupu i sprawdzić stan zamówienia;
  • logować się do konta bankowego tylko na zaufanej stronie swojego banku – wprowadzając nazwę strony ręcznie, a nie korzystając z „przekierowań w załączonych linkach” ;

 

NATOMIAST GDY KTOŚ PROSI NAS O PIENIĄDZE, ZASADY OSTROŻNOŚCI SĄ ZAWSZE TAKIE SAME:

  • Nigdy nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom 
  • Nigdy nie przesyłamy pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont 
  • Nigdy nie podajemy nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe 
  • Nigdy nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych, jeśli o dane prosi nas ktoś znajomy wysyłając wiadomość, zadzwońmy i sprawdźmy czy rzeczywiście ta osoba potrzebuje wsparcia.

 

ROZMAWIAJCIE PAŃSTWO O TYCH OSZUSTWACH Z BLISKIMI I OSTRZEGAJCIE SIEBIE WZAJEMNIE  

https://policja.pl/pol/aktualnosci/199848,Kompendium-jak-nie-dac-sie-oszukac-w-Internecie.html

 
 
 
Powrót na górę strony