Aktualności

Bezpieczeństwo na drogach zależy także od Ciebie!

Data publikacji 22.02.2022

Wypadek i kilkanaście kolizji – to bilans tylko jednego dnia na zielonogórskich drogach! Dlatego prosimy wszystkich kierujących o ostrożność i dostosowanie prędkości zarówno do warunków atmosferycznych, natężenia ruchu jak i oznakowania oraz sygnalizacji świetlnej. Ważna jest odpowiednia koncentracja, bo jazda samochodem w ruchu ulicznym jest czynnością trudną i wymagającą skupienia, żeby nie popełnić błędu. Niestety błędy się zdarzają i wtedy dochodzi do różnych zdarzeń drogowych – dwa z nich zarejestrowały wczoraj kamery miejskiego monitoringu.

Okres zimowy to dla kierowców trudny czas, który z pewnością zweryfikuje umiejętności, zachowanie i styl jazdy wielu z nich.  Niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak śliska i mokra nawierzchnia czy gwałtowne zmiany pogody, powodują pogorszenie się warunków drogowych, dlatego policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności i dostosowaniu stylu jazdy do aktualnie panujących warunków, a także natężenia ruchu na drodze. Utrzymujmy odpowiedni odstęp od poprzedzającego pojazdu i zdejmijmy nogę z gazu, a także skoncentrujmy naszą uwagę aby nie popełnić błędu.

Wczoraj doszło do co najmniej kilkunastu takich błędów, których skutkiem były zniszczone samochody, uszkodzony budynek, a w jednym przypadku także obrażenia ciała osób biorących w nim udział. Niestety na jedno ze zdarzeń wpływ miał z pewnością spożywany wcześniej alkohol – kierujący uderzył w budynek, a zdarzenie zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu. Kierujący Volkswagenem 51-letni mieszkaniec powiatu świebodzińskiego na łuku drogi z nieustalonej przyczyny pojechał prosto przejeżdżając przez chodnik, a następnie najechał na ogrodzenie i pobliskie drzewo, co spowodowało przewrócenie się samochodu, który dachem uderzył w budynek. Aby wydobyć kierującego zakleszczonego w pojeździe potrzebna była pomoc strażaków. Badanie stanu trzeźwości wykonane przez policjantów wykazało, że kierował po alkoholu.

O tym jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i stosowanie się do sygnalizacji świetlnej przekonał się wczoraj mężczyzna kierujący samochodem marki Volkswagen, który zignorował czerwone światło na sygnalizatorze i wjechał na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Strzeleckiej doprowadzając do kolizji z dwoma innymi pojazdami. Kierujący nie zwrócił należytej uwagi na sygnalizację świetlną i wjechał na czerwonym świetle, za co został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych, jak również otrzymał punkty karne. Przebieg zdarzenia nie budzi żadnych wątpliwości, bo zostało ono zarejestrowane przez miejskie kamery monitorujące.

Pamiętajmy o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu. O szczególną ostrożność prosimy w rejonach przejść dla pieszych i skrzyżowań. Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo tych właśnie niechronionych uczestników ruchu drogowego.  

Bezpieczeństwo na drogach zależy od każdego z nas, a odpowiedzialne zachowanie na drodze, pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji! Przypominamy także o rzeczy najważniejszej: nigdy nie siadajmy za kierownicę po alkoholu!

Film ZG1.mp4

Pobierz plik ZG1.mp4 (format mp4 - rozmiar 8.86 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony