Aktualności

Chronimy niechronionych – ogólnopolskie działania policyjne

Data publikacji 18.02.2022

Okres zimowy to czas, w którym bezpieczeństwo pieszych jest szczególnie zagrożone. Wpływ na to mają różne czynniki: zmienna aura, opady śniegu i deszczu, poranne mgły i oblodzenia dróg, czy też wcześnie zapadający zmierzch. W tym trudnym czasie dbajmy o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego - pieszych - i pamiętajmy, że w razie zdarzenia z ich udziałem, ponoszą oni dużo poważniejsze konsekwencje zdrowotne.

 

Pieszy na przejściu nie może być nigdy zaskoczeniem dla kierującego – to stwierdzenie powinno być priorytetem dla każdego kierowcy. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych w miejscu, w którym powinni oni czuć się bezpiecznie – na przejściu dla pieszych. Do potrąceń dochodzi najczęściej na drogach dwujezdniowych, gdy jeden z kierujących zatrzymał się, aby przepuścić pieszego, a jadący innym pasem nie zatrzymał się w porę lub też nie zauważył pieszego schodzącego z jezdni.  Pamiętajmy jednak, że nic nie zwalnia niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi z zachowania ostrożności, dlatego zanim przejdą na drugą stronę jezdni, powinni się upewnić, że mogą to zrobić w sposób bezpieczny!

Niestety zdarzają sie sytuacje, że czasami piesi sami przyczyniają się do powodowania zagrożenia na drogach – przechodzą w miejscach niedozwolonych nie zwracają należytej uwagi na to co dzieje się na drodze, na przykład korzystając ze smart fonów. Piesi często ubierają ciemną garderobę bez elementów odblaskowych co w  ciemnościach powoduje, że piesi są niewidoczni dla kierujących! Dlatego też cyklicznie, w całej Polsce organizowane są policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, w które włączają się również zielonogórscy policjanci.

W związku z prowadzonymi wczoraj działaniami, policjanci ruchu drogowego podczas patroli zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych w szczególności polegające na:

  • nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu dla pieszych,
  • nieustąpieniu przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża,
  • niezatrzymaniu pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej lub osoby niepełnosprawnej używającej specjalnego znaku.

Policjanci zwracali także uwagę na wykroczenia popełniane przez pieszych:

  • przebieganie przez jezdnię,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym są urządzenia zabezpieczające,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach o ograniczonej widoczności drogi,
  • wchodzenie na jezdnie bezpośrednio pod jadący pojazd,
  • niestosowanie się do obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego przez pieszego poruszającego się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, chyba że poruszą się oni po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku,
  • naruszenie obowiązku korzystania przez pieszego z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku- z pobocza,
  • naruszenie przez pieszego idącego po poboczu lub jezdni obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi,

Działania są organizowane w trosce o bezpieczeństwo pieszych i będą powtarzane cyklicznie.

 

 

Powrót na górę strony