W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW
Zielonogórscy policjanci dbają nie tylko o bezpieczeństwo najmłodszych – od wielu lat swoje edukacyjne działania kierują również do seniorów. W ostatnich dniach spotkali się z seniorami w Zielonej Górze i w Sulechowie. Rozmawiali o tym jak uniknąć oszustwa i kradzieży, a także o tym jak ważne są elementy odblaskowe dla naszego bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Policjanci podczas spotkań rozmawiali z seniorami o ich codziennym bezpieczeństwie. W rozmowach poruszane były także tematy dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zwłaszcza bezpieczeństwa osób pieszych oraz znaczenia elementów odblaskowych. Omówione zostały zasady bezpiecznych zachowań w codziennym życiu, bezpieczeństwo danych osobowych oraz mienia. Jednak najwięcej uwagi poświęcono działalności tej grupy przestępców, którzy oszukując osoby starsze, wyłudzają od nich pieniądze, pozbawiając ich niekiedy dorobku całego życia. Uczestnikom spotkania przedstawiono najczęstsze metody stosowane przez oszustów, jak np.: "na wnuczka", "na policjanta", "na inkasenta", ale również przestrzegano przed domokrążcami, którzy korzystając z nieuwagi właścicieli mieszkań okradają ich.
Seniorzy uczestniczący w spotkaniu aktywnie dzielili się swoim doświadczeniem w tym zakresie, opowiadając o sytuacjach, które ich spotkały. Policjanci poprosili uczestników spotkania o dzielenie się wiedzą z innymi seniorami w rodzinie i sąsiedztwie. Policjanci przypomnieli, że w przypadku sytuacji nagłych, w których rodzina potrzebuje pomocy finansowej, należy sprawdzać i konsultować decyzję z członkami rodziny. Pośpiech jest tu złym doradcą a na nadmierną ufność osób starszych często przestępcy wykorzystują. Przypomnieli również by zwracać baczniejszą uwagę gdzie przechowujemy swoje oszczędności i komu je przekazujemy. Uświadamiali też seniorów jakie należy podjąć kroki w przypadku stania się ofiarą przestępstwa. Ta wiedza pomoże starszym ludziom w unikaniu codziennych zagrożeń.
Młodszy aspirant Agnieszka Jabłonka z Wydziału Prewencji odwiedziła seniorów z Domu Dziennego Pobytu „Vigor” na Osiedlu Pomorskim, „Senior Plus” w Świdnicy oraz „Retro” przy ulicy Reja. W tych spotkaniach uczestniczyli również eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozmawiając z seniorami o bezpiecznej bankowości elektronicznej. Aspirant sztabowy Sylwia Kuczyńska-Szpak oraz młodszy aspirant Sebastian Sowiński z Komisariatu Policji w Sulechowie spotkali się z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu Emeryta i Rencisty w Kruszynie.