Aktualności

„TRZEŹWOŚĆ” I „NIECHRONIENI” - PODSUMOWANIE WCZORAJSZYCH DZIAŁAŃ POLICJANTÓW RUCHU DROGOWEGO

Data publikacji 13.08.2021

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego wspomagani przez kolegów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji przez cały dzień prowadzili wczoraj działania na drogach naszego powiatu. Kontrolowana była trzeźwość kierujących, a po południu policjanci wspomagani przez dron kontrolowali zachowania kierujących w okolicach przejść dla pieszych.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym zależy od wielu czynników, jednym z nich jest stosowanie się do obowiązujących przepisów. Czynnik ten jest szczególnie istotny w przypadku tak zwanych „niechronionych uczestników ruchu” – jeżeli kierujący nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu czy rowerzyście, konsekwencje zdarzenia drogowego są dużo poważniejsze niż kierujących samochodami - utrata zdrowia czy nawet życia. Wczoraj po raz kolejny policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Zielonej Górze, prowadzili działania edukacyjne i prewencyjne „NIECHRONIENI”. W monitorowaniu sytuacji na przejściach dla pieszych przez kilka godzin wykorzystywany był również policyjny dron z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, którego kamera bardzo wyraźnie rejestrowała zachowania zarówno kierujących jak i pieszych.

Drugim istotnym czynnikiem bezpieczeństwa jest trzeźwość kierujących pojazdami. Zielonogórscy policjanci od kilku lat prowadzą bardzo intensywne kontrole trzeźwości na drogach naszego powiatu. Podczas wczorajszych działań policjanci obecni byli w różnych porach dnia w wielu miejscach – zarówno w mieście jak i na drogach gminnych i powiatowych. Skontrolowanych zostało ponad 700 kierujących samochodami. Trzech kierujących prowadziło samochody po użyciu alkoholu. Odpowiedzą za wykroczenie z artykułu 87 kodeksu wykroczeń – oprócz grzywny sąd również orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

We wczorajszych działaniach na terenie powiatu zielonogórskiego brało udział 66 policjantów. Ujawnione zostały 53 wykroczenia – w tym 20 popełnionych przez kierujących w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci zatrzymali również 3 prawa jazdy, w tym 2 za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 kilometrów na godzinę. Jeden z kierujących nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i uciekał przed patrolem. Jego samochód dachował – na szczęście kierującemu nic się poważnego nie stało. Jak się okazało mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania. Odpowie nie tylko za wykroczenie drogowe, ale również za przestępstwo z artykułu 178b – niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności. Inny zatrzymany wczoraj kierujący prowadził samochód pomimo cofniętych uprawnień do kierowania – ten czyn również jest przestępstwem określonym w artykule 180a – grozi za niego do 2 lat pozbawienia wolności.   

Przypominamy, ze od 1 czerwca obowiązują nowe przepisy dotyczące przejść dla pieszych, zgodnie z nimi pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Bardzo ważne jest także właściwe zachowanie przed przejściem – nie wyprzedzamy i nie omijamy samochodu, który zatrzymał się aby przepuścić pieszego!

Nowe przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Powrót na górę strony