Aktualności

NIE MA WAKACJI OD NAUKI O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 11.08.2021

Zielonogórscy policjanci przez cały okres wakacji aktywnie dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży patrolując kąpieliska i wody i kontrolując miejsca wypoczynku. Wakacyjne spotkania z policjantami to także okazja do nauki i przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa.

W ostatnich kilku dniach policjanci z Zespołu ds. Nieletnich odwiedzili dzieci i młodzież wypoczywające na półkoloniach w Szkole Podstawowej numer 18, w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze, w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie oraz Zespole Edukacyjnym numer 9.

Poniżej kilka porad dotyczących bezpieczeństwa najmłodszych:

BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ

Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad.

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych.

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki.

4. Pod żadnym pozorem dorośli nie mogą wchodzić do wody po wypiciu alkoholu.

5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.

6. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

7. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

BEZPIECZEŃSTWO NA SŁOŃCU

Letnie miesiące sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na słońcu. Aby uchronić nasze dzieci przed nieprzyjemnymi doświadczeniami, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.Zasady bezpiecznego przebywania na słońcu:

1. Zachowaj umiar w przebywaniu na słońcu,

2. Noś nakrycia głowy i okulary słoneczne (UWAGA! Noszenie ciemnych okularów bez filtra jest szkodliwe. Źrenica, do której dochodzi mniej światła, rozszerza się, dzięki czemu do wnętrza oka wnika więcej promieni UV),

3. Unikaj wysiłku w pełnym słońcu,

4. Chroń się w cieniu w godzinach południowych,

5. Jeśli musisz przebywać na słońcu, stosuj filtry ochronne.

Oparzenia słoneczne

W razie znacznego bólu lub wystąpienia pęcherzy, trzeba zwrócić się do lekarza. Stosowanie kremów przeciwzapalnych z zawartością kortykosteroidów przyspieszy gojenie się skóry. Z naturalnych sposobów łagodzenia oparzeń słonecznych można polecić okłady z kefiru lub jogurtu. Nie wolno wychodzić na słońce, dopóki nie ustąpi zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.Udar słonecznyPierwszym jego objawem jest zmęczenie, osłabienie, bladość skóry, silne pocenie, płytki i szybki oddech, bóle głowy, wysoka temperatura ciała, mdłości a nawet wymioty. W tym wypadku chory powinien być natychmiast przeniesiony w zacienione, przewiewne miejsce. Kładziemy go w pozycji półleżącej, kładziemy zimny kompres lub owijamy ciało zmoczonym w zimnej wodzie ręcznikiem. Podajemy (tylko osobie przytomnej) napoje, najlepiej wodę, sok owocowy lub pomidorowy. Osoba ta powinna być zbadana przez lekarza.

BEZPIECZNIE NA ROWERZE

Wiele dzieci w okresie wiosenno – letnim niemal codziennie wybiera się na przejażdżki rowerowe. Zwolennicy podróży na dwóch kółkach muszą pamiętać, że korzystanie z jednośladu oprócz niewątpliwej przyjemności, obciążone jest balastem przepisów, do których rowerzyści powinni się stosować.

Przyczyny wypadków:Dzieci nie posiadają wyuczonej oceny odległości. Większość nie zdaje sobie sprawy, że samochód jadący z dozwoloną w terenie zabudowanym prędkością 50 km/h w ciągu sekundy zbliża się do nich o ponad 16,5 metra, czyli więcej niż mierzy solidny, pięciopiętrowy blok mieszkalny. Dziecko widząc samochód w pewnej, jak mu się zdaje, bezpiecznej odległości, przecenia swoje siły potrzebne do wprawienia w ruch stojącego przy jezdni roweru. Nim zdąży przejechać na drugą stronę jezdni lub skrzyżowania może znaleźć się na drodze pędzącego samochodu.

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze:

1. Używaj sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,

2. W czasie jazdy używaj kasku,

3. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz,

4. W miarę możliwości korzystaj z drogi dla rowerów,

5. Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów,

6. Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu,

7. Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu,

8. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty,

9. Nigdy nie ścinaj zakrętów,

10. W czasie jazdy zawsze uważaj!

Naucz się oceniać odległość....w jakiej znajdują się samochody. Gdy zobaczysz jadący pojazd zapamiętaj jego położenie i zacznij liczyć. Jeżeli po doliczeniu do 10 (upłynie w przybliżeniu 10 sekund) samochód Cię nie minie to można przyjąć, że zdążyłbyś na drugą stronę. Ale nie rowerem - tylko pieszo. Dlaczego? Bo zanim wprawisz koła roweru w ruch i osiągniesz prędkość gwarantującą przejechanie całej szerokości jezdni lub skrzyżowania zanim minie Cię samochód, miną co najmniej 3 bezcenne sekundy. Dlatego, gdy potwierdzisz naszą metodę na podstawie kilkunastu obserwacji jadących z obu stron samochodów i dokładnie zapamiętasz odległość, w jakiej był samochód, gdy rozpoczynałeś liczenie do 10, będziesz bezpieczny. Pod warunkiem, że przeprowadzisz rower na drugą stronę. Jeżeli chcesz przejeżdżać jezdnię na rowerze powtórz całe ćwiczenie licząc do 13.

BEZPIECZNIE W DOMU I NA PODWÓRKU

Naiwność i łatwowierność dziecka są często przyczynami kłopotów. Ważne jest, by dziecko miało wyrobiony odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Ponadto mieszkanie jest wspaniałym miejscem do organizowania ciekawych i bezpiecznych zabaw przez dzieci. Pamiętajmy jednak, że są rzeczy, których nasze dzieci muszą się bezwzględnie wystrzegać w swoich zabawach.Są to:

1. gaz - możesz się nim zatruć lub spowodować wybuch,

2. prąd elektryczny - może Cię porazić,

3. ogień - możesz spowodować pożar,4. woda - możesz zalać mieszkanie,

5. ostre przedmioty - grożą zranieniem,

6. lekarstwa - możesz się nimi zatruć.

Obcy puka do Twoich drzwi

Zawsze, gdy usłyszysz dzwonek lub pukanie do drzwi sprawdź: kto to? Wyjrzyj przez okno lub spójrz przez wizjer w drzwiach. Jeżeli jest to osoba, której nie znasz: Nie Otwieraj Drzwi!!! Nie wierz obcemu, że jest urzędnikiem, panem z gazowni, listonoszem, hydraulikiem, kolegą rodziców. Jeżeli masz w domu telefon - wykorzystaj go - zadzwoń do rodziców lub na Policję. Przygotuj kartkę z najważniejszymi numerami telefonów, pod które możesz zadzwonić w razie potrzeby. Jeżeli nie masz w domu telefonu, a coś Ci zagraża - zaalarmuj sąsiadów!

Na podwórku

Podwórko to znakomite miejsce na zorganizowanie zabawy, powinno być położone z daleka od jezdni, ruin, wykopów. Bawiąc się na podwórku nie rozmawiaj z obcymi i nie pozwól aby wypytywali się o mieszkanie i Twoich rodziców. Zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu mieszkania. Może to być włamywacz. Spróbuj zapamiętać wygląd obcego. W razie potrzeby zaalarmuj dorosłych.

Źródło: policja.pl

  • Grupa dzieci trzymających książki stoi na sali gimnastycznej.
    #1
  • Pani funkcjonariusz przeprowadza lekcje z dziećmi na dworze na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji
    #2
  • Pan funkcjonariusz przeprowadza lekcje z dziećmi na dworze na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. Obok funkcjonariusza leży jego pies służbowy.
    #3
  • Pan funkcjonariusz rozmawia z dziećmi na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji na tle boiska piłkarskiego. Obok funkcjonariusza leży jego pies służbowy.
    #4
  • Zdjęcie klasowe wraz z panią funkcjonariusz.
    #5
  • Pani funkcjonariusz ubrana w mundur służbowy oraz maseczkę, wraz z dziećmi trzymającymi książeczki dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa w trakcie wakacji, stoją na tle boiska piłkarskiego.
    #6
Powrót na górę strony