Bezpieczne, świąteczne zakupy przez Internet
Okres przedświąteczny sprzyja licznym zakupom, także tym przez Internet. Dzięki temu możemy wygodnie bez wychodzenia z domu kupić praktycznie wszystko. Pamiętamy jednak, że z możliwości jakie daje Internet korzystają także przestępcy i osoby, które chcą w nielegalny sposób, szybko się wzbogacić oszukując innych. Niestety gorączka przedświątecznych zakupów jest do tego doskonałą okazją. Pamiętajmy więc, że decydując się na takie zakupy, powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Coraz częściej i chętniej korzystamy z internetowych zakupów, zwłaszcza teraz w czasie pandemii koronawirusa, dzięki Internetowi możemy załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu i bezpośredniego kontaktu z innymi osobami. Dzięki sklepom i aukcjom internetowym można o dowolnej porze dnia i nocy zamówić wybrany produkt z dostawą do domu. Dodatkowym atutem zakupów internetowych jest atrakcyjna cena, często dużo niższa niż w sklepie stacjonarnym, co zachęca wielu klientów do skorzystania z takiej oferty. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Pamiętajmy więc, że w Internecie działają osoby, które nie mają uczciwych zamiarów. Tworzą strony internetowe lub logują się na różnych portalach oferując towary w bardzo atrakcyjnych cenach aby skusić potencjalnych nabywców, nie mając zamiaru wywiązać się z umowy.
Niestety policjanci coraz częściej spotykają się z różnymi nowymi metodami, którymi posługują się oszuści, a ich działalność nasila się zwłaszcza teraz w okresie przedświątecznym. Jednym z najczęściej zgłaszanych Policji tego typu przestępstw oszustwo polegające na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon i w ten sposób okradanie konta osoby pokrzywdzonej. Proceder robi się coraz bardziej popularny i odbywa w całym kraju. Sposób działania przestępców w każdym przypadku jest bardzo podobny. Oszuści podszywają się pod osobę znajomą, którą mamy w swoich kontaktach w komunikatorze. Wysyłają nam wiadomość, że przydarzyła im się trudna sytuacja np. zgubiony portfel, skradziona torebka, brak pieniędzy na powrót do domu, itp. Znajomy obiecuje, że odda pieniądze jeszcze tego samego dnia albo następnego. Pożyczka jest „prosta”, a oszust nie prosi nigdy o dużą sumę. Musimy tylko zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. To zajmuje kilka minut, a ten kod wystarczy żeby oszust natychmiast wypłacił pieniądze z bankomatu.
Ostatnio zdarzyła się także sytuacja, gdy nieznana osoba wprowadziła pokrzywdzonego w błąd co do swojej tożsamości, przedstawiając się jako pracownik banku, uzyskała dane dostępowa do jego konta, a następnie wypłaciła pieniądze – w sumie ok. 4 tysięcy złotych. Niestety wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących oszustw podczas zawierania transakcji na różnych aukcjach i portalach.
Co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.
- Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.
- Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy opinie o nim. Jeżeli opinii jest dużo, a większość jest pozytywnych, to może to świadczyć o dobrej obsłudze i produktach wysokiej jakości. Jeżeli pojawia się wiele negatywnych recenzji, należy mocno zastanowić się nad ich przyczynami i zachować szczególną ostrożność.
- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
- Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.
- Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
- Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji.
- Naszą czujność powinien wzbudzić także towar w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie tańszy od tego dostępnego w sklepie. Niska cena może wskazywać, że towar jest niepełnowartościowy lub tez noże pochodzić z przestępstwa.
Natomiast gdy ktoś prosi nas o pieniądze, zasady ostrożności są zawsze takie same:
- Nigdy nie przekazujemy pieniędzy obcym osobom
- Nigdy nie przesyłamy pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont
- Nigdy nie podajemy nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe
- Nigdy nie przekazujemy obcym osobom kodów do płatności mobilnych, jeśli o dane prosi nas ktoś znajomy wysyłając sms, zadzwońmy i sprawdźmy czy rzeczywiście ta osoba potrzebuje wsparcia.