Czujni seniorzy nie dali się oszukać
Przestępcy wyłudzający pieniądze przez telefon podając się za członków rodziny znowu dali o sobie znać. Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze odebrał wczoraj dwa telefony od osób, które ktoś próbował oszukać podając się za syna i żądając pieniędzy. Na szczęście osoby te nie poddały się manipulacji przestępców i natychmiast powiadomiły Policję.
Wczoraj /18.08/ do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze odebrał dwa telefony od osób, które próbowali naciągnąć oszuści działający tym razem metodą „na syna”. Przestępcy podający się za członków rodziny próbowali przekonać osoby starsze do przekazania dużych sum pieniędzy. Na szczęście niedoszłe ofiary zorientowały się i powiadomiły o wszystkim Policję.
Do pierwszej próby wyłudzenia pieniędzy doszło w miejscowości Drągowina. Do starszej,. 70-letniej kobiety na jej numer stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna. Rozmowa wzbudziła podejrzenia starszej pani, bo nie rozpoznała głosu syna. Z jej relacji wynikało, że przestępca udający syna przekonywał ją do przekazania 50 tys. zł. Mężczyzna opowiadał, że spowodował wypadek, w którym ranna została kobieta i potrzebuje pieniędzy na kaucję. Gdy starsza pani odpowiedziała, że nie ma pieniędzy, wtedy przestępca zaczął wypytywać o biżuterię i obcą walutę. Kobieta zorientowała się, że to może nie być jej syn i konsekwentnie odpowiadała, że nie ma żadnych pieniędzy. To zniechęciło przestępcę, który po chwili się rozłączył.
Do podobnego incydentu doszło chwilę później w Zielonej Górze. Także w tym przypadku nieznany mężczyzna zadzwonił na telefon stacjonarny i podając się za syna próbował przekonać seniorkę do przekazania dużej sumy pieniędzy. Tym razem przestępcy zażądali 80 tys. Euro. Starsza kobieta zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustem i po zakończeniu rozmowy natychmiast powiadomiła Policję.
Jak pokazują powyższe przykłady, musimy być czujni, nie i powinniśmy wierzyć w historie opowiadane przez telefon, a o każdym podejrzanym telefonie należy jak najszybciej powiadomić Policję! Pamiętajmy, że oszuści manipulujący seniorami często wykorzystują ich wrażliwość, wzbudzają poczucie zagrożenia i strach o najbliższych, a także wykorzystują niewiedzę. Niestety osoby starsze są podatne na manipulacje i łatwo wierzą w najróżniejsze historie. Pamiętajmy o tym i rozmawiajmy z seniorami w naszej rodzinie, przypominajmy o ostrożności w kontaktach z osobami obcymi i o nie przekazywaniu pieniędzy osobom obcym. Pamiętajmy także aby chronić nasze dane, a w szczególności dane dostępu do kont internetowych.
Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z informacją od osoby podającej się za policjanta lub członka rodziny i żądającej przekazania pieniędzy, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
- Nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, ani nie przelewać na inne konta
- Nie przekazywać nikomu danych dostępowych do konta internetowego
- Nie działać w pośpiechu i nie przekazywać nikomu pieniędzy
- Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić ponownie pod bezpłatny numer 112 i poinformować o zaistniałej sytuacji.