My też jeździmy na motocyklach...
Bezpieczeństwo motocyklistów jest dla policjantów sprawą wyjątkowo ważną także dlatego, że wielu funkcjonariuszy na co dzień jeździ na motocyklach i doskonale zna ryzyko związane z ruchem drogowym. Statystyki pokazują, że zdecydowana większość wypadków z udziałem motocyklistów jest powodowana przez kierowców samochodów osobowych. Wynika to z błędów kierowców samochodów osobowych, często z braku koncentracji lub niewłaściwej oceny sytuacji.
Dla policjantów bezpieczeństwo motocyklistów to nie tylko obowiązek, ale także osobista sprawa, bo wielu funkcjonariuszy jeździ na motocyklach zarówno służbowo jak i prywatnie więc wie, jak kruche potrafi być bezpieczeństwo na drodze. Niestety statystyki są jednoznaczne: to kierowcy samochodów osobowych odpowiadają za większość wypadków z udziałem motocyklistów.
Od początku tego roku na drogach powiatu zielonogórskiego policjanci wykonywali czynności już przy 8 wypadkach drogowych z udziałem motocyklistów. Wszystkie one zaistniały z winy kierującego innym pojazdem. We wszystkich przypadkach przyczyna była ta sama: NIEUSTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU! Niestety dwaj motocykliści, z uwagi na obrażenia ciała jakie ponieśli w wyniku zderzenia z samochodem, zginęli na miejscu.
Ponadto policjanci odnotowali także 21 kolizji drogowych, a więc zdarzeń, w których uczestnik ruchu odniósł obrażenia ciała poniżej 7 dni lub też wystąpiły same straty materialne. W tego rodzaju zdarzeniach przyczyną winy innego uczestnika niż motocyklista (8 takich zdarzeń) było nieprawidłowe cofanie, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu czy niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.
Jednakże motocykliści też nie są bez winy, bo to właśnie oni byli sprawcami 13 spośród 21 kolizji z ich udziałem odnotowanych od początku tego roku na terenie powiatu zielonogórskiego. Przyczynami tych kolizji były: gwałtowne hamowanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. W tym roku zielonogórscy policjanci skontrolowali 663 motocyklistów i ujawnili aż 214 wykroczeń związanych m. in. z przekroczeniem dozwolonej prędkości.
Pamiętajmy, że wypadki czy kolizje drogowe dzieją się na różnych drogach, dlatego tak ważne jest, aby przewidywać zagrożenia, obserwować zachowania innych uczestników i poruszać się zawsze z rezerwą czasu.