Seria zatrzymań – 10 poszukiwanych w jeden dzień
Zielonogórscy policjanci, tylko wczoraj, zatrzymali aż 10 osób poszukiwanych. Wśród nich znajdują się osoby poszukiwane w celu ustalenia miejsca pobytu, do odbycia kary aresztu, a także osoby, wobec których wydano list gończy. Działania w ramach „Akcji Poszukiwany” oznaczają wzmożoną aktywność policjantów. Wszystko po to, aby zakończyć sprawy, które „nie ujrzały” jeszcze finału z powodu ukrywania się podejrzanego. Satysfakcjonujący rezultat każdej z nich, to doprowadzenie jej do końca.
Dzięki wzmożonej pracy, policjanci w ramach akcji „poszukiwany”, tylko wczoraj, zatrzymali aż 10 osób odpowiedzialnych za różne przestępstwa. Część z nich rozpoczęła już odbywanie zasądzonych kar.
Zatrzymywanie osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości jest jednym z najbardziej pracochłonnych i czasochłonnych zadań Policji. Czasami takie poszukiwania mogą trwać nawet kilka lat, najczęściej gdy osoba popełniła przestępstwo zagrożone kilkunastoletnią karą pozbawienia wolności. Osoby takie najczęściej też ukrywają się za granicą, ale dzięki międzynarodowym umowom z innymi państwami, są zatrzymywane nawet w bardzo odległych miejscach.
Zatrzymywaniem osób poszukiwanych w swojej codziennej służbie zajmują się policjanci wszystkich pionów: prewencji, ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Natomiast rolę wiodącą odgrywają policjanci z Wydziału Kryminalnego wchodzący w skład Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób komendy miejskiej w Zielonej Górze, którzy rocznie prowadzą nawet kilkaset takich spraw.
W ciągu roku kryminalni poszukują zwykle nawet kilkaset osób zaginionych, natomiast zdecydowaną większość spraw poszukiwawczych stanowią sytuacje, gdy osoby są poszukiwane na zlecenie sądów i prokuratur do prowadzonych postępowań lub do odbycia kary pozbawienia wolności. Każdego roku w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze wszczynanych jest nawet ponad 1000 spraw poszukiwawczych.
Informacje o osobach poszukiwanych przekazywane są wszystkim policjantom, którzy mają obowiązek podczas policyjnych czynności podejmowanych wobec każdej osoby sprawdzać, czy nie jest ona poszukiwana. Często podczas legitymowania lub kontroli drogowej okazuje się, że dana osoba figuruje w policyjnych systemach informatycznych właśnie jako poszukiwana. Natomiast najczęściej zatrzymywanie poszukiwanych to efekt żmudnej pracy operacyjnej i niezwykłej policyjnej cierpliwości.
Tylko w miniony poniedziałek zielonogórscy policjanci zatrzymali aż 10 poszukiwanych. Dzięki tym zatrzymaniom, będzie można zakończyć lub kontynuować bez przeszkód sprawy zawieszone od miesięcy, a czasami nawet od lat.