LANY PONIEDZIAŁEK
Święta Wielkanocne nierozerwalnie związane są z tradycją Lanego Poniedziałku, kiedy to polewamy się wodą co symbolizuje nadejście wiosny, ale ma także zapewnić szczęście i dostatek. To zwyczaj praktykowany od setek lat, jednak wszystkich, którzy postanowią uczcić tę tradycję prosimy o świętowanie w gronie osób, którym nie przeszkadza oblewanie wodą. Szczególną prośbę kierujemy do grup młodzieży, które podczas „Śmigusa Dyngusa” często zaskakują przypadkowych przechodniów na spacerach.
Chcąc kultywować tradycje Śmigusa Dyngusa powinniśmy pamiętać, aby naszym działaniom towarzyszył umiar i rozsądek. Polewanie innych osób, często obcych, powinno mieć symboliczny charakter i nie narażać nikogo na przykrości czy straty materialne. W przypadku przekroczenia zasad tradycji Lanego Poniedziałku i chociażby oblewania wodą osób, które sobie tego nie życzą, pojazdów w ruchu i stwarzania w ten sposób zagrożenia dla innych, policjanci będą zmuszeni zastosować środki przewidziane w Kodeksie Wykroczeń, czyli postępowanie mandatowe lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. Należy pamiętać, że czyn taki może być zakwalifikowany również jako przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej innej osoby, gdzie sprawca może odpowiadać karnie.
Nieletni w wieku 13 – 17 lat, którzy popełnią ww. wykroczenie będą oczekiwali na odbiór przez rodziców lub opiekunów. Dzieci w wieku do 13 lat zostaną doprowadzone do miejsca zamieszkania i przekazane rodzicom. Osobom dorosłym grozi grzywna w wysokości od 20 do 500 zł.
Tego dnia do służby zostaną skierowane dodatkowe patrole w celu utrzymania porządku i niedopuszczania do tego typu wykroczeń.