Aktualności

Chcesz być bezpieczny w Internecie? Musisz być świadomy zagrożeń!

Data publikacji 21.02.2025

CYBERPRZESTĘPCZOŚĆ jest jedną z najszybciej rozwijających się form przestępczości, która ma coraz większy negatywny wpływ na ludzi, niezależnie od wykształcenia i grupy wiekowej. Ze względu na dużą anonimowość, działania przestępców są coraz bardziej zuchwłe i coraz bardziej bezwzględne. Aby nie dać się oszukać w sieci powinniśmy być świadomi sposobów i metod działania cyberprzestępców.

 

Internet jest nieograniczone źródło informacji, bankowość elektroniczna, komunikatory, czaty, poczta elektroniczna, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, grupy dyskusyjne, sklepy internetowe itp. To narzędzie, które pozwala nam na aktywne funkcjonowanie w społeczności bez wychodzenia z domu, poprzez rozwój pasji, rozrywkę czy kontakt z rodziną oraz rówieśnikami.

Niestety jest to narzędzie którym także posługują się przestępcy, a nawet całe zorganizowane grupy przestępcze, które wykorzystują różne popularne serwisy, żeby zwabić, a następnie okraść niczego nieświadome ofiary. Cyberprzestępcy stosują coraz wymyślniejsze sposoby, dlatego aby im nie ulec, powinniśmy mieć tego świadomość.

Czasami niestety sami podajemy się przestępcom na przysłowiowej „tacy”, gdy reagujemy na zamieszczoną przez nich w Internecie ofertę dużych zysków w „pewne” inwestycje. Taka właśnie historia przydarzyła się pewnemu 65-letniemu zielonogórzaninowi. Mężczyzna znalazł w Internecie reklamę gazociągu i informację, że doradcy pomogą zainwestować pieniądze w gaz i ropę. Z reklamy wynikało, że inwestycja osiągnie duże i „gwarantowane” zyski.

 Mężczyzna nie mając świadomości, że został właśnie dosłownie „złowiony” w sieci,  wypełnił formularz z reklamy, w którym podał swoje dane i numer telefonu. Po pewnym czasie zadzwonił do niego mężczyzna podający się za doradcę i polecił wpłatę niewielkiej kwoty na podane przez niego konto, aby mógł „rozpocząć inwestowanie”. Po pewnym czasie zadzwoniła do niego kobieta, podająca się za jego „osobistego doradcę” i poleciła zainstalować na swoim komputerze aplikację z przesłanego przez nią linku. Nieświadomy podstępu mężczyzna zainstalował ją i w tym momencie przestępcy przejęli dostęp do jego komputera. Następnie polecili, żeby mężczyzna zalogował się na swoje konto i zaciągnął w banku kredyt - w tym czasie mieli już pełną kontrolę nad komputerem, a nieświadoma ofiara wpisała login i hasło do bankowości elektronicznej, dając tym samym  przestępcom także dostęp do swojego konta. Nawet wtedy, gdy 65-latek zobaczył, że ktoś w jego imieniu przelewa pieniądze na inne konta, nie domyślił się, że padł ofiarą oszustów. Gdy wszystkie pieniądze zniknęły, a kontakt z opiekunem się „urwał” senior zrozumiał, że został oszukany. Było już niestety za późno i nie dość, że stracił pieniądze to jeszcze ma do spłacenia kredyt. Mężczyzna stracił 126 tysięcy złotych.

 

Jak być bezpiecznym w sieci? 

NAJWAŻNIEJSZE – STOSUJ ZASADĘ OGRANICZONEGO ZAUFANIA!

- Twórz silne hasła – wieloznakowe umieszczając w nich znaki specjalne i cyfry!

- Nie loguj się na nieznane bądź podejrzane strony, skąd możesz ściągnąć wirusa bądź inne złośliwe czy hakerskie oprogramowanie, które pozwoli przestępcom na przejęcie Twojego komputera czy smartfona!

- Nie otwieraj podejrzanych linków bądź załączników w przesłanych do Ciebie wiadomościach z nieznanych źródeł ( np. w sms, mms oraz e-mail )!

- PAMIĘTAJ !!!!   CENA NIE CZYNI CUDÓW  – każdy chce sprzedać coś z zyskiem, dlatego zbyt atrakcyjna cena powinna wzbudzić Twoją czujność

- UWAŻAJ na podejrzane zbiórki pieniędzy i internetowych AMANTÓW, którzy obiecują Ci wspólną przyszłość pod warunkiem, że najpierw wspomożesz ich finansowa(np. kupisz bilet czy zapłacisz za transport rzeczy osobistych z odległego kraju)

W przypadku portali społecznościowych i komunikatorów, pamiętaj:

-Nie podawaj swoich danych w sieci, a jeżeli musisz ukryj te dane jako widoczne   tylko dla Ciebie;

-Nie publikuj zdjęć, które mogłyby zostać źle wykorzystane.

-Nie odpowiadaj na agresywne zaczepki w sieci i szanuj innych użytkowników!

 

Powrót na górę strony