Aktualności

Dlaczego wciąż dajecie się oszukiwać?

Data publikacji 12.02.2025

Zgłoszenia od oszukanych mieszkańców naszego miasta i powiatu, którzy przez nieostrożność w sieci tracą pieniądze, to już właściwie codzienność zielonogórskich policjantów. Przestępcy wyłudzają pieniądze od nieświadomych osób najczęściej poprzez przesłanie fałszywych linków do stron internetowych banków czy stron portali aukcyjnych lub też poprzez kody BLIK. Te przestępcze działania z roku na rok nasilają się dlatego, że coraz częściej i coraz więcej towarów kupujemy lub sprzedajemy przez Internet. Korzystajmy z Internetu, ale róbmy to „z głową”!

Zielonogórscy policjanci codziennie przyjmują zgłoszenia od osób pokrzywdzonych, które zostały oszukane podczas różnych transakcji zawieranych przez Internet. Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia na przesłane przez siebie linki, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta, a innym razem każą instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież pieniędzy. Czasami jest też tak, że poprzez kliknięcie w przesłany przez oszustów link, nieświadomie instalujemy program hakerski, poprzez który przestępcy uzyskują dostęp do kontaktów w naszym telefonie i wysyłają bez naszej wiedzy i zgody prośbę do znajomych o pożyczkę, a ci także nieświadomie wysyłając kody blik, przekazują pieniądze przestępcom.

W jeszcze innych przypadkach udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i próbują wyłudzić od nas dane, żeby następnie nas okraść. Taka właśnie sytuacja miała miejsce ostatnio w Sulechowie. Z pozoru niewinna transakcja sprzedaży na portalu aukcyjnym, zakończyła się utratą 1500 złotych przez sprzedającą. Mieszkanka tego miasta chciała sprzedać przez Internet lodówkę, której już nie potrzebowała. Gdy skontaktował się z nią kupujący, przekonał ją, że aby sfinalizować transakcję musi wygenerować kod BLIK do płatności. Niczego nie podejrzewająca kobieta podała oszustowi  kod, a następnie zatwierdziła transakcję, w efekcie czego straciła równowartość ceny podanej w ogłoszeniu – oszust natychmiast zrealizował wypłatę w bankomacie w innym województwie. W niemalże identyczny sposób została szukana inna mieszkanka gminy Sulechów, oferująca do sprzedaży łóżko. Z nią także skontaktowali się przestępcy, nakłonili do przekazania kodu BLIK, a następnie zatwierdzenia transakcji i od razu wypłacili pieniądze w bankomacie.

Ta historia powinna być przestrogą dla wszystkich, aby nie zawierali internetowych transakcji w pośpiechu, bo wtedy łatwo o pomyłkę lub błąd przez nieuwagę. Wielu z takich i podobnych oszustw można by uniknąć, gdybyśmy CZYTALI regulaminy transakcji na stronach portali aukcyjnych i się do nich STOSOWALI! Często klikamy „zapoznałem się” bez czytania jego treści co powoduje, że nie wiemy jakie są obostrzenia na danym portalu.  Okazuje się, że taki regulamin precyzyjnie określa sposoby zawierania transakcji i przekazywania pieniędzy za zakupiony towar. Z badań ankietowych wynika, że nawet 80 procent osób zaznacza pole z akceptacją nie czytając nawet fragmentu.  To właśnie bezwzględnie wykorzystują oszuści podając się za potencjalnych klientów i przesyłając linki do fałszywych stron, czy też żądając przesłania kodów BLIK

 

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI:
1. Sprzedajesz coś na portalu aukcyjnym.
2. Kupujący zgłasza się do ciebie ale tylko na komunikatorze.
3. Kupujący twierdzi, że wysłał pieniądze na portal aukcyjny i wysyła LINK gdzie rzekomo „odbierzesz” swoje pieniądze.
4. Klikasz w link, który przekieruje cię do fałszywej strony portalu aukcyjnego lub banku.
5. Ta fałszywa strona wymaga od ciebie podania danych dostępu do twojego konta bankowego albo danych twojej karty.
6. Oszuści w kilka minut robią sobie przelewy albo zaciągają kredyt na twoim koncie, a pieniądze wypłacają kodem blik w bankomacie.
7. Do ciebie przychodzi sms z banku z kodem potwierdzającym – ale ty niestety nie czytasz dokładnie co potwierdzasz.
 

JAK SIĘ USTRZEC TEGO OSZUSTWA?
1. Za rzeczy sprzedawane na portalu aukcyjnym przyjmuj jedynie wpłaty na twoje konto.
2. Nie zgadzaj się na żadne „pośrednie” formy płatności. Żadnych linków i żadnych płatności „za pomocą” innych portali czy stron.
3. NIGDY nie klikaj w żadne linki przysłane przez obce osoby.
4. NIGDY  nie podawaj danych do logowania do konta lub do karty na niesprawdzonych stronach internetowych.
5. ZAWSZE loguj się do swojego banku z twojego komputera.
6. ZAWSZE czytaj smsy z banku i sprawdź jaką transakcję czy czynność potwierdzasz. Nie klikajmy w żadne linki przysłane przez nieznane nam osoby.
 

 

Powrót na górę strony