KONTROLE MIEJSC SPRZEDAŻY FAJERWERKÓW
Zielonogórscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszem Straży Pożarnej sprawdzali dzisiaj (27.12) punkty sprzedaży fajerwerków. Podczas kontroli przypominali sprzedawcom o zakazie sprzedaży tych środków nieletnim, zabezpieczeniu przeciwpożarowym oraz zasadach ich prawidłowego eksponowania na stoiskach i magazynowania.
Jak każdego roku w okresie przed końcem roku, zielonogórscy policjanci kontrolują miejsca sprzedaży fajerwerków. Do wspólnego patrolu zaproszeni zostali także funkcjonariusze Komendy Miejskiej państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze. Podczas wizyt w punktach sprzedaży materiałów pirotechnicznych policjanci przypominają sprzedającym o zakazie sprzedaży fajerwerków nieletnim, ponadto kontrolujący sprawdzają czy we wszystkich punktach sprzedaży, w widocznych miejscach umieszczone są tabliczki informujące o tym zakazie. Funkcjonariusze sprawdzają także czy sprzedający mają obowiązkowe gaśnice i koce, a także czy przestrzegają przepisów przeciwpożarowych.
Podczas kontroli sprawdzaliśmy również czy osoby postronne maja utrudniony dostęp do materiałów pirotechnicznych sprzedawanych w punkcie – ponieważ zgodnie z przepisami – towar może podawać jedynie sprzedawca. Miejsce sprzedaży powinno mieć również odpowiednia wentylację i być zabezpieczone przed kradzieżą. W widocznym miejscu powinna być także umieszczona instrukcja przeciwpożarowa oraz instrukcja BHP.
Pamiętajmy o konieczności zachowania zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się materiałami pirotechnicznymi, ponieważ nieostrożne obchodzenie się z nimi może być przyczyną wypadków czy zniszczeń mienia. Używając środków pirotechnicznych musimy pamiętać, że bawiąc się tak niebezpieczną „zabawką”, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić innym.
Pamiętajmy, że fajerwerki, petardy i race to materiały wybuchowe, które niewłaściwie użytkowane mogą spowodować obrażenia zagrażające zdrowiu, a nawet życiu: oparzenia, urazy wzroku, słuchu, a w skrajnych przypadkach utratę kończyn lub nawet śmierć.
Przy korzystaniu ze środków pirotechnicznych powinniśmy przestrzegać zasad bezpieczeństwa:
- kupować fajerwerki tylko w licencjonowanych sklepach – kupić je może tylko osoba pełnoletnia;
- zakupione materiały należy przechowywać w suchych miejscach, z dala od źródeł ciepła, chronić przed zamoczeniem;
- przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania – fajerwerki sprzedawane w Polsce muszą mieć dołączoną instrukcję w języku polskim;
- odpalanie fajerwerków może odbywać się wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej,
z zachowaniem szczególnej ostrożności;
- nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych - fajerwerków należy używać tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni – z daleka od miejsc, gdzie mogą powstać zniszczenia ( bloki mieszkalne, samochody, itp.);
- nie należy używać uszkodzonych materiałów pirotechnicznych;
- odpalając fajerwerk nie pochylajmy się nad nim – stańmy z boku trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce;
- jeśli po odpaleniu fajerwerku i wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodowały, nie należy do niego podchodzić, aby sprawdzić co się stało;
- nie wolno rzucać czy odpalać fajerwerków w miejscach, gdzie przebywają ludzie, zwierzęta lub stoją zaparkowane pojazdy, a także w miejscach gdzie znajdują się substancje łatwopalne (np. stacje benzynowe).
Odpowiedzialność karna:
- sprzedaż materiałów pirotechnicznych dozwolona jest tylko osobom pełnoletnim. Naruszenie tej normy jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 2 lat,
- nielegalne używanie petard traktowane jest jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu artykuł 51 Kodeksu Wykroczeń).
Artykuł 51 § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
- Osoba popełniająca takie wykroczenie może zostać ukarana mandatem w wysokości od 100 do 500 złotych, lub też w stosunku do niej może zostać sporządzony wniosek o ukaranie do sądu.
Artykuł 83 § 1. Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Film 135-244049.mp4
Pobierz plik 135-244049.mp4 (format mp4 - rozmiar 39.17 MB)