Aktualności

Kupujesz czy sprzedajesz w Internecie? Czy wiesz jak robić to „z głową”?

Data publikacji 11.12.2024

Ostatnie dni przed Świętami Bożego Narodzenia to czas, kiedy intensywnie korzystamy z Internetu, żeby zrobić ostatnie przedświąteczne zakupy. W centrach handlowych panuje w tym czasie tłok, dlatego chętnie wykorzystujemy możliwości jakie daje nam sieć - zakupy internetowe są dobrym sposobem na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Dzięki sklepom i aukcjom internetowym możemy zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Pamiętajmy jednak, że z możliwości jakie daje Internet korzystają także przestępcy i osoby, które chcą w nielegalny sposób, szybko się wzbogacić oszukując innych. Niestety gorączka przedświątecznych zakupów jest do tego doskonałą okazją, dlatego nie traćmy czujności i zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja. Coraz chętniej korzystamy z internetowych zakupów, a  dzięki sklepom, portalom i aukcjom internetowym można o dowolnej porze dnia i nocy zamówić wybrany produkt z dostawą do domu. Dodatkowym atutem zakupów internetowych jest atrakcyjna cena, często dużo niższa niż w sklepie stacjonarnym, co zachęca wielu klientów do skorzystania z takiej oferty.

Pamiętajmy jednak, że w Internecie działają osoby, które nie mają uczciwych zamiarów. Tworzą strony internetowe lub logują się na różnych portalach oferując towary w bardzo atrakcyjnych cenach aby skusić potencjalnych nabywców, nie mając zamiaru wywiązać się z umowy. Może się więc zdarzyć, że zamiast zamówionego produktu dostaniemy puste pudełko lub sprzedawca przestanie się z nami kontaktować.  W takim przypadku natychmiast należy zgłosić się na Policję. Wtedy zapisana korespondencja z oszustem czy przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Co zrobić, by dokonanie zakupu było możliwie bezpieczne.

 

• Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. 

• Przed zakupem w wirtualnym sklepie sprawdźmy opinie  o nim. Jeżeli opinii jest dużo, a większość jest pozytywnych, to może to świadczyć o dobrej obsłudze i produktach wysokiej jakości. Jeżeli pojawia się wiele negatywnych recenzji, należy mocno zastanowić się nad ich przyczynami i zachować szczególną ostrożność. 

 

• Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, albo wybrać opcję przelewu bezpośredniego bez konieczności wpisywania danych swojej karty

• Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność. 

• Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. 

• Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi. 

• Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji.

 

  • Naszą czujność powinien wzbudzić także towar w bardzo atrakcyjnej cenie – znacznie tańszy od tego dostępnego w sklepie. Niska cena może wskazywać, że towar jest niepełnowartościowy lub tez noże pochodzić z przestępstwa. 
     
Powrót na górę strony