Aktualności

Spotkanie z psychologami transportu

Data publikacji 03.12.2024

Zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego podinsp. Katarzyna Świerkowska – Teska spotkała się z psychologami transportu aby porozmawiać o zagrożeniach na drodze i spostrzeżeniach policjantów ruchu drogowego na temat kierujących z różnych grup wiekowych i ich zachowań. Każdy kierujący, który przekroczy dozwoloną liczbę punktów karnych, będący pod wpływem alkoholu lub środków działających, aby odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami musi spotkać się z psychologiem transportu.

 

W okresie od stycznia do 17 listopada 2024r. na terenie powiatu zielonogórskiego doszło do 69 wypadków drogowych,  w których 10 osób zginęło, a 75 osób zostało rannych. Odnotowano również 2300 kolizji drogowych.

 

Główne przyczyny zdarzeń drogowych to między innymi :
 NIEDOSTOSOWANIE PRĘDKOŚCI DO WARUNKÓW RUCHU (niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami),
NIEUSTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PRZEJAZDU,
NIEUSTĄPIENIE PIERWSZEŃSTWA PIESZEMU NA PRZEJŚCIU DLA PIESZYCH
,
NIEPRAWIDŁOWE WYPRZEDZANIE,
ZMĘCZENIE, ZAŚNIĘCIE.

 

Zdarzają się sytuacje na drodze, które są uwarunkowane stanem psychofizycznym osoby, a dalsze uczestniczenie w ruchu drogowym takiego kierującego może nie gwarantować bezpieczeństwa wobec innych uczestników ruchu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami, Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na badania lekarskie jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do jego stanu zdrowia - również na wniosek organu kontroli ruchu drogowego.

 

Spostrzeżenia policjantów ruchu drogowego podczas obsługi zdarzeń drogowych związanych ze stanem zdrowia kierujących:

„Kierująca była bardzo roztrzęsiona, nie pamięta co się stało.”

„Mężczyzna był zdezorientowany, zapominał co się stało i gdzie jest. Wykonując połączenia telefoniczne do rodziny mylił miejsca gdzie się znajduje. Miał problem z podaniem danych osobowych.”

„Z tyłu głowy czuł, że może być nietrzeźwy oraz że powinien wjechać w ten pojazd.” (…)

Rozmawiamy z psychologami transportu o zagrożeniach na drodze i spostrzeżeniach policjantów ruchu drogowego na temat  różnych grup wiekowych kierujących i ich zachowań. Każdy kierujący, który przekroczy dozwoloną liczbę punktów karnych, będący pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie, aby odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami musi spotkać się z psychologiem transportu. Niekiedy istnieją poważne zastrzeżenia co do stanu zdrowia niezbędnego do kierowania pojazdami. Zagrożenie dla ruchu może być wywołane niezdolnością kierowcy – fizyczną, umysłową, ale i cechami charakteru, które nie są bez znaczenia dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ leków, które ewentualnie kierowca przyjmuje na sprawność prowadzenia samochodu. Nasza współpraca polega na zapewnieniu bezpieczeństwa na drogach i eliminowaniu zagrożeń wynikających ze stanu zdrowia kierowców.

 

Szanowni Państwo! Możecie nam również pomóc informując nas o kierujących, których zachowanie wskazuje na uzasadnione i poważne zastrzeżenie co do ich stanu zdrowia. Wiarygodne i wnikliwe badania przez uprawnione jednostki administracyjne pozwolą wyjaśnić wątpliwości. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo ruchu drogowego w dużym stopniu zależy od dyspozycji psychofizycznej kierowcy – rozpoznaniu przez niego sytuacji na drodze i prawidłowej jej oceny dla wykonywanych manewrów -  w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo ruchu.

Powrót na górę strony