Dzielnicowy – policjant do zadań specjalnych
Dzielnicowy to szczególne policyjne stanowisko, bo jest to często pierwszy kontakt lokalnych społeczności z Policją. Od dzielnicowego i jego zaangażowania zależy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców jego rewiru. Dzielnicowy ma wiele służbowych zadań, ale rozmowy i spotkania z mieszkańcami wysuwają się na pierwszy plan. Jego rola jest nieoceniona także podczas spotkań profilaktycznych w szkołach. Naprawdę warto być dzielnicowym!
O dzielnicowych często mówi się, że są policjantami pierwszego kontaktu, bo to właśnie oni są najbliżej mieszkańców i ich spraw. Bywają mediatorami w sąsiedzkich konfliktach, powiernikami różnych trosk i problemów, doradcami w sprawach stosowania przepisów, nauczycielami podczas spotkań dotyczących bezpieczeństwa dzieci czy seniorów i partnerami samorządowców w szukaniu rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców.
W swojej codziennej służbie dzielnicowi wypełniają bardzo wiele zadań. Zarówno w służbie jak i po zatrzymują sprawców przestępstw lub wykroczeń, zatrzymują osoby poszukiwane, ich pomoc jest też bezcenna podczas poszukiwań osób zaginionych czy namierzania przez kryminalnych osób podejrzanych o różne przestępstwa mogących przebywać na ich terenie.
Aby zostać dzielnicowym trzeba być osobą otwartą, lubić kontakt z ludźmi i angażować się w różnego rodzaju inicjatywy lokalne we współpracy z mieszkańcami ii samorządami. Na wsiach i w mniejszych miejscowościach dzielnicowy pełni szczególną rolę. Przychodzi na spotkania do szkół, klubów seniorów, prowadzi debaty społeczne, ale także doradza mieszkańcom, co powinni zrobić gdy mają jakiś problem. Ponadto często łagodzi sąsiedzkie konflikty, służy radą i pomocą. Niejednokrotnie mieszkańcy wdzięczni za wsparcie jakie otrzymali od swojego dzielnicowego i chcąc docenić jego pracę i zaangażowanie, przysyłają podziękowania na ręce Komendanta Miejskiego Policji.
Wielokrotnie pisaliśmy też o tym, że dzięki czujności dzielnicowego udało się uratować czyjeś zdrowie i życie. Jeden z dzielnicowych wiedząc, że ma na swoim terenie pewnego starszego schorowanego mężczyznę, regularnie go odwiedzał. Gdy pewnego dnia staruszek nie otworzył drzwi, dzielnicowy wszedł siłą i zastał seniora leżącego na podłodze od kilkunastu godzin. Działanie policjanta uratowało życie chorego i osłabionego mężczyzny.
Gdy trzeba dzielnicowy działa bardzo zdecydowanie, a tak najczęściej dzieje się w przypadkach przemocy domowej . Sporządza wtedy Niebieską Kartę (informacja ta trafia do Zespołu Interdyscyplinarnego, który uruchamia procedurę pomocy rodzinie w której dochodzi do przemocy, natomiast gdy stwierdzi podczas interwencji, że sprawca przemocy może zagrażać swojej ofierze, stosuje odpowiednie przepisy prawne i zarządza tymczasowy nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę oraz zakaz zbliżania się do osoby pokrzywdzonej.
Dzielnicowi najczęściej w swojej pracy poruszają się radiowozem oznakowanym, ale są też tacy, którzy wykorzystują sprzyjająca pogodę i jeżdżą rowerem. Jeden z dzielnicowych podczas swojej służby przejechał kiedyś ponad 60 kilometrów, żeby w różnych miejscowościach spotkać się z dziećmi w szkołach i samorządowcami. Nie dość, że wzorowo wypełnił swoje zadania to jeszcze zadbał o zdrowie.