SENIOR BEZPIECZNY W RUCHU DROGOWYM
Zielonogórscy policjanci dbają nie tylko o bezpieczeństwo najmłodszych – od wielu lat swoje edukacyjne działania kierują również do seniorów. Wczoraj aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego spotkała się z seniorami podopiecznymi Fundacji „Równe Szanse” rozmawiając o bezpieczeństwie w ruchu drogowym i zachęcając do korzystania z elementów odblaskowych.
Bezpieczeństwo pieszych na drodze, zwłaszcza drodze poza terenem zabudowanym, zależy od ich dobrej widoczności. Policjanci od wielu już lat mówią o tym jak ważna jest rola elementów odblaskowych w zwiększaniu widoczności pieszych i rowerzystów. Dobra widoczność jest jednym z najistotniejszych czynników bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ciemności, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej! To może uratować pieszemu życie.
Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać nam dorosłym pieszym – powinniśmy również mówić o tym naszym dzieciom. Zielonogórscy policjanci podczas wszystkich spotkań dotyczących bezpieczeństwa przypominają o tym jak ważne jest noszenie odblaskowych elementów. Aspirant Agnieszka Włodarska z Wydziału Ruchu Drogowego zielonogórskiej komendy odwiedziła wczoraj podopiecznych Fundacji „Równe Szanse”. Rozmawiała z seniorami o zasadach bezpiecznego poruszania się pod drodze. Zwróciła uwagę na zachowania niebezpieczne na drodze, takie jak: korzystanie z telefonu, nieostrożne wejście na jezdnię, przebieganie przez przejście dla pieszych. Przypomniała również o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, a także o zasadzie ograniczonego zaufania w ruchu drogowym. Każdy z uczestników otrzymał również od policjantki element odblaskowy z zobowiązaniem do korzystania z niego przez cały czas.
Uwaga!
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoby poruszające się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, są zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak nosić "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie gdzie się poruszamy. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.