Aktualności

Podejrzany pakunek w bibliotece - ćwiczenia sztabowe na terenie Uniwersytetu Zielonogórskiego

Data publikacji 14.11.2024

Podejrzana torba na półce z książkami w bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego, telefon z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego, ewakuacja i sprawdzenie budynku przez policjantów oraz psa służbowego – taki był scenariusz wczorajszych (13.11) ćwiczeń, które wspólnie z kadrą uczelni zaplanowali i przeprowadzili policjanci z Wydziału Sztab Policji zielonogórskiej komendy.

Około godz. 9.30 do budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze wchodzi nieznany nikomu mężczyzna, pozostawia niezidentyfikowany pakunek na jednej z półek z książkami na II piętrze i wychodzi niezauważony. O godzinie 10.00 pracownik biblioteki odbiera połączenie telefoniczne z nieznanego numeru, męski głos w słuchawce powiadamia o podłożonej bombie. Dyrektor podejmuje decyzję o ewakuacji i jednocześnie powiadamia Policję. 

Takie było w skrócie główne założenie ćwiczeń sztabowych, które odbyły się wczoraj (13.11) w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Zielonej Górze. Po informacji o podejrzanym telefonie, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze skierował na miejsce patrol prewencji, aby potwierdzić zgłoszenie i zabezpieczyć miejsce ewakuacji oraz patrol ruchu drogowego w celu zamknięcia drogi dojazdowej do budynku. Wkrótce na miejscu pojawiają się policyjni pirotechnicy pod dowództwem Zastępcy Naczelnika Sztabu Policji komisarza Piotra Karasińskiego, którzy odnajdują podejrzaną torbę na jednej z bibliotecznych półek. Na miejsce wezwany zostaje również przewodnik psa służbowego aspirant Łukasz Berbeka oraz Bono - pies wyszkolony do wykrywania zapachu ładunków wybuchowych. Bono identyfikuje znany mu zapach i oznacza to miejsce siadając i czekając na swojego przewodnika. Następnie ładunek zostaje zneutralizowany.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia, mające na celu pokazanie pracownikom uczelni oraz studentom jak należy zachować się w przypadku odnalezienia nieznanego pakunku. Ważną kwestią było pokazanie w jaki sposób ma przebiegać ewakuacja osób, by niezwłocznie wszyscy opuścili budynek, poruszając się wyznaczonymi drogami i wyjściami ewakuacyjnymi. Dzięki odpowiedniej organizacji osób odpowiedzialnych za przygotowanie tego ćwiczenia, przebiegło ono szybko i sprawnie. Komisarz Karasiński po zakończeniu omówił również jego przebieg z kadrą biblioteki.

Takie powtarzane cyklicznie ćwiczenia prowadzone w różnych instytucjach współpracujących z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze mają na celu doskonalenie umiejętności praktycznych funkcjonariuszy zaangażowanych w ich realizację tego rodzaju działań, sprawdzenie realności założeń przyjętych w dokumentacji, jak również sprawdzenie umiejętności organizacyjnych i merytorycznych policjantów biorących udział w ćwiczeniu.

 

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
  • #8
  • #9

Film Film_1.mp4

Pobierz plik Film_1.mp4 (format mp4 - rozmiar 10.54 MB)

Powrót na górę strony