ZIELONOGÓRSCY POLICJANCI SKUTECZNI W ZATRZYMYWANIU POSZUKIWANYCH PODEJRZEWANYCH W SPRAWACH KRYMINALNYCH
Mundurowi i kryminalni z Zielonej Góry i Sulechowa zatrzymali w ciągu minionego tygodnia 26 osób poszukiwanych. Od początku października zatrzymali już 113 poszukiwanych, natomiast od początku tego roku 1034 osoby poszukiwane. Oprócz poszukiwań osób do ustalenia miejsca pobytu, do różnych spraw prowadzonych przez prokuratury i sądy, policjanci poszukują także zaginionych oraz dzieci i młodzieży - po zgłoszeniach o ich samowolnym oddaleniu się.
W ciągu minionego tygodnia zielonogórscy i sulechowscy policjanci zatrzymali aż 26 poszukiwanych osób, w tym dziewięć, które były poszukiwane do odbycia kary pozbawienia wolności za różnego rodzaju przestępstwa. Wśród zatrzymanych poszukiwanych było także 6 osób, które miały do odbycia zastępcze kary aresztu – ale po wpłaceniu grzywien zostały zwolnione. Wśród zatrzymanych w minionym tygodniu były również dwie kobiety. Od początku października zielonogórscy funkcjonariusze zatrzymali już 113 osób, w tym 17 na które wystawiono listy gończe. Prowadzili również 9 poszukiwań osób zaginionych. Od początku roku natomiast policjanci zatrzymali w naszym powiecie 1034 poszukiwane osoby, w tym 163 poszukiwane listami gończymi. Dzięki tym zatrzymaniom, będzie można zakończyć lub kontynuować bez przeszkód sprawy zawieszone od miesięcy, a czasami nawet od lat. W tym roku zielonogórscy policjanci prowadzili także 58 poszukiwań osób zaginionych oraz 143 poszukiwania dzieci i młodzieży - po zgłoszeniach o ich samowolnym oddaleniu się.
Zatrzymywanie osób poszukiwanych jest jednym z najbardziej pracochłonnych zadań Policji. Zielonogórski Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób prowadzi w ciągu roku poszukiwania około 1000 osób zaginionych i poszukiwanych przez sądy, prokuratury czy inne jednostki policji. Kilkadziesiąt spraw poszukiwawczych toczy się od kilku lat, głównie z powodu wyjazdu poszukiwanej osoby za granicę.
Zatrzymywanie osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości jest jednym z najbardziej pracochłonnych i czasochłonnych zadań Policji. Czasami takie poszukiwania mogą trwać nawet kilka lat, najczęściej gdy osoba popełniła przestępstwo zagrożone kilkunastoletnią karą pozbawienia wolności. Osoby takie najczęściej też ukrywają się za granicą, ale dzięki międzynarodowym umowom z innymi państwami, są zatrzymywane nawet w bardzo odległych miejscach.
Zatrzymywaniem osób poszukiwanych w swojej codziennej służbie zajmują się policjanci wszystkich pionów: prewencji, ruchu drogowego oraz dzielnicowi. Natomiast rolę wiodącą odgrywają policjanci z Wydziału Kryminalnego wchodzący w skład Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób komendy miejskiej w Zielonej Górze, którzy rocznie prowadzą nawet kilkaset takich spraw.
W ciągu roku kryminalni poszukują zwykle nawet kilkuset osób zaginionych, natomiast zdecydowaną większość spraw poszukiwawczych stanowią sytuacje, gdy osoby są poszukiwane na zlecenie sądów i prokuratur do prowadzonych postępowań lub do odbycia kary pozbawienia wolności. Każdego roku w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze wszczynanych jest nawet ponad 1000 spraw poszukiwawczych.
Informacje o osobach poszukiwanych przekazywane są wszystkim policjantom, którzy mają obowiązek podczas policyjnych czynności podejmowanych wobec każdej osoby sprawdzać czy nie jest to osoba poszukiwana. Często podczas legitymowania lub kontroli drogowej okazuje się, że dana osoba figuruje w policyjnych systemach informatycznych właśnie jako osoba poszukiwana. Natomiast najczęściej zatrzymywanie poszukiwanych to efekt żmudnej pracy operacyjnej i niezwykłej policyjnej cierpliwości.
Wszyscy, którzy chcieliby sprawdzić jakie osoby znajdują się na liście poszukiwanych mogą to zrobić poprzez ogólnopolską policyjną bazę osób poszukiwanych: https://poszukiwani.policja.pl/