Aktualności

PIESZY BEZPIECZNY NA PRZEJŚCIU – PRIORYTET W DZIAŁANIACH ZIELONOGÓRSKICH POLICJANTÓW

Data publikacji 15.10.2024

Relacja kierujący – pieszy pozostaje pod szczególnym nadzorem zielonogórskich policjantów ruchu drogowego, ponieważ piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego ponoszą ciężkie obrażenia ciała, a nawet śmierć w kontakcie z pojazdem. Uświadamiamy kierowców, że żaden pieszy i inni niechronieni nie są wyposażeni w systemy bezpieczeństwa biernego takie jak pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy zagłówki, dlatego w zderzeniu z samochodem mają niewielkie szanse.

Czy to ma być walka o przetrwanie na drodze? Zielonogórska drogówka mówi stanowcze NIE dla zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jesteśmy przekonani, że wspólne działania uratują życie i zdrowie niejednemu uczestnikowi ruchu drogowego.

W okresie od 1 stycznia do 30 września 2024 roku w zielonogórskim powiecie doszło do 53 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym 7 wypadków drogowych, w których 4 uczestników poniosło śmierć, a 6 odniosło obrażenia ciała. Kierujący spowodowali 6 wypadków i 37 kolizji drogowych, a z winy pieszych doszło do 1 wypadku drogowego i 7 kolizji drogowych.

Niestety, jak wskazują analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym,  to kierowcy są w większości osobami dokonującymi czynu sprzecznego z prawem i doprowadzają do potrącenia pieszego lub innego niechronionego uczestnika ruchu drogowego.  W ocenianym okresie na przejściach dla pieszych doszło do 2 wypadków drogowych (Nowogród Bobrzański, Zielona Góra) i 19 kolizji drogowych (Babimost -1, Sulechów – 2, Zielona Góra – 15, Kargowa - 1 winny pieszy).

Poniżej przedstawiamy najczęściej popełniane przez kierujących wykroczenia polegające na nieprawidłowych zachowaniu się kierujących wobec pieszych:

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście (art. 86b§1 pkt. 1 ustawy Kodeks wykroczeń),

- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża (art. 86b§1 pkt. 1 ustawy Kodeks wykroczeń),

- wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany lub bezpośrednio przed tym przejściem (art. 86b§1 pkt. 3 ustawy Kodeks wykroczeń),

- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym (art. 86b§1 pkt. 4 ustawy Kodeks wykroczeń).

 

podinspektor Katarzyna Świerkowska-Teska
Zastępca Naczelnika
Wydziału Ruchu Drogowego

Powrót na górę strony