Aby być dobrym w tym co robisz, musisz ciągle doskonalić swoje umiejętności!
W naszej policyjnej służbie konieczne jest ciągłe doskonalenie - zarówno bieżące zapoznawanie się z przepisami i ich nowelizacjami, jak i zajęcia praktyczne z taktyki i technik interwencji czy udzielania pierwszej pomocy. Takie właśnie szkolenie przeprowadzili dla policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych ratownicy ze Sztabu Ratownictwa Zielona Góra.
Swoją skuteczność w podejmowaniu pomocy przedmedycznej policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze potwierdzili już wielokrotnie w działaniu. Ale to są umiejętności, które trzeba ciągle doskonalić, dlatego też cykliczni organizowane są dla nich szkolenia z ratownikami. Tym razem tematem zajęć było „Podejmowanie interwencji i reagowanie na niestandardowe zachowania osób”.
To bardzo ważne zagadnienie bo podczas interwencji policjanci często mają do czynienia z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne lub też znajdującymi się pod działaniem środków psychotropowych czy dopalaczy niewiadomego pochodzenia, których reakcji nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Mundurowi uczyli się jak rozpoznawać różnego rodzaju objawy i reakcje oraz jak prawidłowo i skutecznie udzielić pomocy do czasu przyjazdu ratowników medycznych.
Szkolenie jak zwykle połączone było z praktycznymi ćwiczeniami z zagadnień pierwszej pomocy przedmedycznej oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy z policjantów musi wykonać wszystkie zadania, wykorzystując również specjalne fantomy imitujące człowieka dorosłego oraz niemowlę.
Takie całodzienne szkolenia to także doskonała okazja do spotkania z psychologiem, bo służba w Policji jest zajęciem wymagającym ogromnej odporności psychicznej, ponieważ policjanci są narażeni na stres i często działają w stanie dużego napięcia. W szkoleniu wzięli udział „patrolowcy” z Zielonej Góry, Sulechowa, a także policjanci służby wywiadowczej. Ratownicy ze Sztabu Ratownictwa Zielona Góra współpracują z zielonogórską komendą od wielu lat nie tylko przy takich szkoleniach, ale także podczas imprez masowych, ćwiczeń czy spotkań z młodzieżą.