WINOBRANIE 2024 – PODSUMOWANIE POLICYJNYCH DZIAŁAŃ
Wczoraj (15.09) zakończyło się kolejne zielonogórskie Winobranie. Jak każdego roku dla zielonogórskiej Policji było ono logistycznym wyzwaniem - nad bezpieczeństwem mieszkańców i gości każdego dnia czuwało kilkudziesięciu policjantów. Tegoroczne Dni Zielonej Góry były wyjątkowe i najspokojniejsze w ciągu ostatnich kilku lat.
Zielonogórscy policjanci mają już wieloletnie doświadczenie w zabezpieczaniu wszystkich imprez i wydarzeń podczas tego wrześniowego tygodnia kiedy w naszym mieście odbywają się co roku obchody Dni Zielonej Góry, czyli Winobranie. Tego roczne Winobranie trwało od soboty 7 września do niedzieli 16 września. W ciągu tego tygodnia odbyło kilkadziesiąt koncertów, imprez sportowych i innych towarzyszących wydarzeń. Codziennie nad bezpieczeństwem uczestników – zielonogórzan i winobraniowych gości czuwało kilkudziesięciu policjantów. Policjanci z Komendy Miejskiej mieli również wsparcie kolegów z innych komend powiatowych naszego województwa, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz słuchaczy Szkoły Policji w Katowicach. W ramach swoich praktyk w zabezpieczeniach brali również udział uczniowie klas policyjnych z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku.
Jak co roku podczas Winobrania policjanci mieli dużo pracy, oprócz patroli w centrum miasta każdego dnia dochodziły również zabezpieczenia winobraniowych koncertów, imprez sportowych i innych wydarzeń towarzyszących. Największym ze wszystkich wydarzeń był tradycyjny Winobraniowy Korowód, który przeszedł ulicami miasta w sobotę (14.09). Nie tylko mundurowi policjanci dbali o bezpieczeństwo podczas imprez – służbę pełnili również zielonogórscy kryminalni i wywiadowcy. Przez kilka dni popołudniowe służby razem z zielonogórskimi policjantami pełnili również policjanci z Cottbus, którzy są co roku wsparciem dla licznych turystów z Niemiec odwiedzających nasze miasto podczas Winobrania. Policjanci ruchu drogowego tradycyjnie zabezpieczali również „Nocny Bieg Bachusa”, paradę motocyklową oraz przemarsze Orszaku Świętego Urbana (patrona Zielonej Góry) oraz zespołów folklorystycznych z kraju i zagranicy. Ponadto podczas Winobrania zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania „Trzeźwy kierowca”, podczas których codziennie kontrolowali stan trzeźwości kierujących na wybranych ulicach i w różnych miejscach miasta. Tradycyjnie również winobraniowy gospodarz miasta Bachus odwiedził zielonogórskich policjantów w komendzie.
Tegoroczne Winobranie przebiegało spokojnie i bez żadnych poważniejszych incydentów porządkowych czy przestępstw kryminalnych, a w ocenie policjantów było jednym z najbezpieczniejszych i najspokojniejszych w ciągu ostatnich kilku lat. Interwencji policyjnych było nawet trzykrotnie mniej niż w minionych latach. Policjanci najczęściej interweniowali w przypadku spożywania alkoholu poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz zakłóceń ładu i porządku publicznego lub ciszy nocnej przez osoby nietrzeźwe.
Podsumowanie policyjnych działań w czasie „Dni Zielonej Góry”
(dane dotyczą wyłącznie służb zabezpieczających Winobranie)
7 - 15 września 2024 roku
sprawcy przestępstw zatrzymani „na gorącym uczynku” - 8
zatrzymane osoby poszukiwane - 6
zatrzymane osoby nietrzeźwe - 11
ujawniono wykroczeń: - 455
- sporządzono wnioski o ukaranie do sądu - 31
- nałożono mandatów karnych - 268
przeprowadzone interwencje - 214
osoby wylegitymowane - 712
skontrolowane pojazdy - 138