PIERWSZY WEEKEND WINOBRANIA - PODSUMOWANIE
Pierwszy weekend Winobrania 2024 za nami. Każdego dnia o porządek podczas winobraniowych imprez dbało ponad 100 policjantów. Tradycyjnie do zabezpieczenia Dni Zielonej Góry kierowane są patrole przeznaczone tylko do tego zadania, a w zielonogórskiej komendzie działa Sztab Winobraniowy.
Za nami pierwszy winobraniowy weekend, podczas którego zielonogórscy policjanci jak co roku dbali o bezpieczeństwo mieszkańców miasta oraz gości. Było spokojnie, nie odnotowaliśmy żadnych zdarzeń kryminalnych związanych z Winobraniem jak również poważnych zakłóceń porządku. Policjantów w winobraniowych służbach wspierali w miniony weekend słuchacze Szkoły Policji w Katowicach, policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim oraz policjanci ruchu drogowego z innych komend powiatowych województwa lubuskiego.
Główny sztab winobraniowy w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze działa już od soboty (07.09) od godzin porannych i pracuje niezależnie od dyżurnego jednostki. Część policyjnych patroli każdego dnia jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo uczestników oraz zabezpieczenie imprez związanych z Winobraniem i ich pracę koordynuje właśnie Winobraniowy Sztab. Natomiast dyżurny jednostki kieruje patrole do bieżącej obsługi zdarzeń na terenie miasta i powiatu.
Policjanci ruchu drogowego w ten pierwszy weekend zabezpieczali aż trzy imprezy towarzyszące winobraniowym obchodom Dni Zielonej Góry. W sobotę w południe odbył się Rajd Motocyklowy ulicami miasta, późnym popołudniem natomiast tradycyjny Nocny Bieg Bachusa, a także Orszak Świętego Urbana. Policjantów w działaniach wspierali również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej oraz kadeci z klas policyjnych Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku.
Dotychczas policjanci nie otrzymali zawiadomień związanych z kradzieżami kieszonkowymi w rejonie imprez winobraniowych, jednak zdarzyło się kilka kradzieży rzeczy pozostawionych przez właścicieli bez nadzoru. Nie zapominajmy, że czasem „okazja czyni złodzieja” i nie pozostawiajmy portfeli, telefonów czy torebek na straganach, sklepowych ladach czy w samochodach. Pamiętajmy także o ostrożności w restauracjach, pubach czy ogródkach, gdzie również mogą pojawić się kieszonkowcy czy osoby, które zwyczajnie będą chciały wykorzystać sprzyjającą sytuację. Bądźmy ostrożni we wszystkich tych miejscach gdzie panuje duży ruch i tłok, wszędzie tam, gdzie rozbawieni ludzie zapominają o ostrożności. Pamiętajmy, że w tłumie łatwiej jest się złodziejom ukryć i niepostrzeżenie działać.
Wszystkim świętującym Dni Zielonej Góry przypominamy też, że nie zmieniły się przepisy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, z których wynika, że alkohol możemy spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
Zabezpieczenie "Winobrania" (pierwszy weekend 7-8.09.):
ujawnione wykroczenia – 71
sporządzone wnioski o ukaranie do sądu – 5
nałożone mandaty karne - 35
przeprowadzone interwencje – 47
wylegitymowane osoby - 156
zatrzymane osoby poszukiwane - 1
nietrzeźwi odwiezieni do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania – 3 osoby
kontrole pojazdów - 20