Aktualności

Jak nie dać się oszukać podczas internetowych zakupów/sprzedaży

Data publikacji 20.08.2024

Zgłoszenia od oszukanych mieszkańców naszego miasta, którzy przez nieostrożność w sieci tracą pieniądze, to już właściwie codzienność zielonogórskich policjantów. Przestępcy wyłudzają pieniądze od nieświadomych osób najczęściej poprzez przesłanie fałszywych linków do stron internetowych portali aukcyjnych. Te przestępcze działania z roku na rok nasilają się dlatego, że coraz częściej i coraz więcej towarów kupujemy lub sprzedajemy przez Internet. Korzystajmy z Internetu ale róbmy to „z głową”!

 

Zielonogórscy policjanci każdego dnia przyjmują zawiadomienia o różnych oszustwach internetowych. Przestępcy wyłudzają dane do kont bankowych, kart kredytowych lub udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i przesyłają fałszywe linki do stron podobnych do oryginalnych stron banków. Nakłaniają do kliknięcia w taki link, który kieruje do fałszywych stron wyłudzających dane, a my nieświadomie „logujemy się” podające pełne dane dostępowe do naszego konta. Przestępcy natychmiast uzyskują do niego dostęp, wypłacają oszczędności, a zdarza się, że zaciągają wielotysięczne kredyty, które będziemy musieli później spłacać. Niestety sposoby i metody jakimi posługują się cyberprzestępcy są coraz wymyślniejsze i powodują, że osoby w różnym wieku dają się nabrać i w konsekwencji tracą swoje pieniądze.

Do takich oszustw, w których przestępcy udawali klientów i wysłali fałszywe linki doszło ostatnio w Zielonej Górze i Sulechowie. Z pozoru niewinne transakcje sprzedaży towarów za pośrednictwem portali aukcyjnych zakończyły się dla dwóch osób utratą oszczędności zgromadzonych na bankowych kontach.  Mieszkanka Sulechowa chciała sprzedać przez Internet buty. Bardzo szybko pojawił się chętny do zakupu, który chcąc sfinalizować transakcję przesłał kobietce link do fałszywej strony internetowej. Niestety okazało się, że ma problem z zalogowaniem się na konto. Wtedy zadzwonił do niej „doradca bankowy”, któremu nieświadoma niebezpieczeństwa kobieta podała przez telefon swoje pełne dane dostępowe do konta. Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku pewnej zielonogórzanki, która także chciała sprzedać coś na portalu aukcyjnym. W jej przypadku sytuacja się powtórzyła i nieświadoma kobieta podała dane do swojego konta logując się na stronę przesłaną przez przestępców.

Te historie powinna być przestrogą dla wszystkich, aby nie zawierali internetowych transakcji w pośpiechu, bo wtedy łatwo o pomyłkę lub błąd przez nieuwagę. Czytajmy zamieszczone na portalach aukcyjnych i stronach bankowych komunikaty ostrzegające przed oszustami. Zanim zaczniemy korzystać z portali aukcyjnych, przeczytajmy REGULAMIN! Tam są zawarte wszystkie informacje w jaki sposób bezpiecznie zawierać transakcje.  Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart, w żadnym wypadku nie skanujmy i nie wysyłajmy zeskanowanych dokumentów takich jak na przykład dowód osobisty. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI:
1. Sprzedajesz coś na portalu aukcyjnym.
2. Kupujący zgłasza się do ciebie ale tylko na komunikatorze.
3. Kupujący twierdzi, że wysłał pieniądze na portal aukcyjny i wysyła LINK gdzie rzekomo „odbierzesz” swoje pieniądze.
4. Klikasz w link, który przekieruje cię do fałszywej strony portalu aukcyjnego lub banku.
5. Ta fałszywa strona wymaga od ciebie podania danych dostępu do twojego konta bankowego albo danych twojej karty.
6. Oszuści w kilka minut robią sobie przelewy albo zaciągają kredyt na twoim koncie, a pieniądze wypłacają kodem blik w bankomacie.
7. Do ciebie przychodzi sms z banku z kodem potwierdzającym – ale ty niestety nie czytasz dokładnie co potwierdzasz.
 

JAK SIĘ USTRZEC TEGO OSZUSTWA?
1. ZAWSZE czytaj REGULAMIN portalu i NIGDY nie klikaj w żadne linki przysłane przez obce osoby.
2. Za rzeczy sprzedawane na portalu aukcyjnym przyjmuj jedynie wpłaty na twoje konto.
3. Nie zgadzaj się na żadne „pośrednie” formy płatności. Żadnych linków i żadnych płatności „za pomocą” innych portali czy stron.
4. NIGDY  nie podawaj danych do logowania do konta lub do karty na niesprawdzonych stronach internetowych, ani przez telefon
5. ZAWSZE loguj się do swojego banku z twojego komputera.
6. ZAWSZE czytaj smsy z banku i sprawdź jaką transakcję czy czynność potwierdzasz.

 

Powrót na górę strony