Aktualności

Bądź bezpieczny nad wodą – 5 sprawdzonych sposobów

Data publikacji 17.08.2024

Twa kolejny upalny weekend i wiele osób wykorzysta ten czas do kąpieli w różnych zbiornikach wodnych. Zielonogórscy policjanci po raz kolejny przypominają o zachowaniu bezpieczeństwa nad wodą i w ten sposób włączają się w ogólnopolską akcję Policji pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policjanci kontrolują różne akweny - także te gdzie kąpiel nie jest dozwolona - i przypomną o konieczności zachowania rozwagi przy korzystaniu z kąpielisk.

Celem akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, w której co roku biorą udział także zielonogórscy policjanci, jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na wodach i terenach przywodnych, poprzez działania informacyjno-edukacyjne. Działania te skierowane są zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Natomiast policjanci kontrolują także kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz ośrodki wypoczynkowe – wszystko w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodami.

W zielonogórskim powiecie jest wiele zbiorników wodnych, w których mieszkańcy naszego powiatu lubią pływać. Ale jest też kilka miejsc, gdzie kąpiel jest zabroniona i złamanie tego zakazu jest bardzo niebezpieczne. Jednym z takich miejsc w Zielonej Górze jest tzw. „Dzika Ochla”. Niestety w tym roku już doszło już do utonięcia jednej osoby w tym zbiorniku. Policjanci cały czas kontrolują ten rejon i przypominają, że w tym miejscu obowiązuje zakaz kąpieli! Kolejną ofiarę pochłonął natomiast kanał przebiegający przez Babimost. Mężczyzna, który się w nim utopił wcześniej ze znajomymi spożywał alkohol i prawdopodobnie żeby się ochłodzić wszedł do wody. 

 PAMIĘTAJ, ŻE WODA TO ŻYWIOŁ! NIE LEKCEWAŻ GO!

5 sprawdzonych sposobów na bezpieczne spędzenie wakacji nad wodą:

  1. Wybieraj tylko kąpieliska strzeżone. Znajdziesz się pod opieką ratownika i masz pewność, że kąpielisko jest sprawdzone, nadzorowane i bezpieczne. Nie lekceważ miejsc, w których obowiązuje zakaz kąpieli. Coś było powodem wydania takiego zakazu.
  2. Unikaj skoków do wody na „główkę”. Nad jeziorem, w rzece czy też innych naturalnych zbiornikach nigdy nie wiesz co znajduje się na dnie.  Pamiętaj, że w naturalnych zbiornikach dno może się zmieniać.
  3. Nie spożywaj alkoholu przed wejściem do wody. Jeśli to zrobiłeś, zrezygnuj z pływania. Alkohol powoduje, że częściej mamy skłonność do ryzykownych i brawurowych zachowań, a to może skończyć się źle.
  4. Mierz siły na zamiary! Nie podejmuj ryzykownych wyzwań, żeby coś udowodnić innym. Brak odpowiednich umiejętności pływackich czy przygotowania fizycznego, może się skończyć tragicznie.
  5. Nie przesadzaj z opalaniem i regularnie nawadniaj organizm. Zbyt długie przebywanie na słońcu, a później nagłe schłodzenie w wodzie może doprowadzić do szoku termicznego, a to z kolei do zatrzymania akcji serca lub omdlenia, co w połączeniu z wodą może być niebezpieczne.
  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
  • #7
  • #8
  • #9
Powrót na górę strony