Aktualności

Przychodzi e-mail do Rzecznika..... , czyli PRZEKRĘT NIGERYJSKI

Data publikacji 10.06.2024

Wczoraj (09.06) na adres mailowy Rzecznika Prasowego Komendy Miejskiej Policji przyszedł e-mail z informacją o czekającym …. „odszkodowaniu” za oszustwa. Jest to oczywiście kolejna odsłona klasycznego przekrętu nigeryjskiego. NIGDY NIE PODAJEMY SWOICH DANYCH OBCYM OSOBOM. NIE POZWÓLMY SIĘ OSZUKIWAĆ!

Wiadomość takiej treści przyszła wczoraj na skrzynkę pocztową Rzecznika Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze:

 

 

Oczywiście taka sama wiadomość została wysłana do wielu innych użytkowników poczty e-mail. Oszuści liczą, że ktoś da się skusić na wielką sumę pieniędzy, które może otrzymać i odpowie na ich e-mail.

 

Do Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze – podobnie jak do wszystkich jednostek Policji w kraju codziennie zgłaszają się osoby, które zostały oszukane lub okradzione w Internecie. Przestępcy wyłudzają ich dane dostępowe do kont bankowych, wyłudzają kody blik, oferują do sprzedaży nieistniejący towar, namawiają na fałszywe inwestycje, itp.

Jednym z wciąż popularnych oszustw jest wysyłanie „ZAWIADOMIENIA” od Policji, Europolu i mnóstwa wymyślnych „poważnie brzmiących” instytucji o rzekomym ujawnieniu niedozwolonych treści na komputerze oszukiwanej osoby. Inną próbą złowienia ofiary do okradzenia są informacje o czekającym gdzieś na Świecie „SPADKU” lub „ODSZKODOWANIU” - TO OCZYWIŚCIE PERFIDNE OSZUSTWA.

Przestępcy wysyłają takie „groźne” zawiadomienia licząc, że odbiorca wiadomości wystraszy się i będzie chciał szybko załatwić sprawę klikając w podesłane linki lub zapłacić grzywnę. Lub złowiona „ofiara” będzie chciała dostać te obiecane pieniądze ze spadku lub odszkodowania o wyśle informacje oszustom. A oni w odpowiedzi wyślą link ze specjalnym „formularzem”. To może zakończyć się zainstalowaniem na komputerze szpiegowskiego oprogramowania, które później będzie w stanie ukraść dane do logowania do poczty czy na konta bankowe. Co zadziwiające, pisma te pisane są z rażącymi błędami, a ich treść to często niezrozumiały bełkot - to od razu powinno zwrócić naszą uwagę.

 

NIGDY NIE KLIKAMY W PODEJRZANE LINKI.

 

Takie wiadomości natychmiast wyrzucamy. Pamiętajmy również o przeskanowaniu komputera przez bezpieczny program antywirusowy.

 

Pamiętajmy o bezpieczeństwie przy korzystaniu z Internetu. Chrońmy swoje dane - nie podawajmy danych do logowania na konta bankowe czy numerów kart czy też nie przesyłajmy zeskanowanych dokumentów tożsamości. Nie przekazujmy też żadnych poufnych informacji przez telefon. Nie klikajmy na podane linki i nie instalujmy w ten sposób żadnych aplikacji, aby nie narazić się na utratę oszczędności życia. Nie podejmujmy ważnych decyzji w pośpiechu i zawsze zastanówmy się czy warto inwestować oszczędności życia w Internecie.  

Powrót na górę strony