Aktualności

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który bezprawnie posłużył się kartą zgubioną przez dziecko

Data publikacji 07.06.2024

Policjanci z komisariatu I w Zielonej Górze zatrzymali mężczyznę, który przywłaszczył zgubioną przez dziecko kartę bankomatową, a następnie za jej pomocą robił zakupy w różnych miejscach. Posługiwanie się cudzą kartą płatniczą to przestępstwo kradzieży z włamaniem, za które grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Zielonogórscy policjanci w ciągu roku prowadzą wiele spraw dotyczących kradzieży lub przywłaszczenia kart płatniczych. Posługiwanie się cudzą kartą – np. znalezioną w sklepie czy na ulicy – to poważne przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Popełnienie przestępstwa przywłaszczenia polega na bezprawnym zatrzymaniu rzeczy, wbrew woli jej właściciela, pomimo tego, że sprawca przywłaszczenia wchodzi w posiadanie tej rzeczy w sposób legalny czyli na przykład znajduje daną rzecz. Zachowanie karalne w tym przypadku polega na tym, że znalazca chce zachować rzecz dla siebie, pomimo istniejącego obowiązku zwrotu. Znalezioną kartę należy zwrócić w banku lub przynieść do jednostki Policji.

Sprawę dotyczącą przywłaszczenia, a następnie także posługiwania się cudzą kartą płatniczą zakończyli ostatnio policjanci z komisariatu I w Zielonej Górze. Zatrzymali oni 53-letniego mężczyznę, który 4 maja w Dolinie Gęśnika znalazł zgubioną przez dziecko kartę do bankomatu. 53-latek nie dość, że tej karty nie oddał, to jeszcze postanowił za jej pomocą zrobić zakupy. Postanowił coś zjeść w jednym z popularnych fast foodów, zrobił zakupy spożywcze, a także kupił bilety autobusowe.  Mężczyznę namierzyli i zatrzymali policjanci kryminalni z I komisariatu.

Mężczyzna był zaskoczony ale, przyznał się i opowiedział policjantom, że postanowił skorzystać ze znalezionej karty pomimo, że zdawał sobie sprawę z konsekwencji karnych. 53-latek usłyszał zarzuty przywłaszczenia cudzej karty płatniczej oraz kilkukrotnego posługiwania się nią. Za te przestępstwa kodeks karny przewiduje karę od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że w przypadku odnalezienia jakichkolwiek dokumentów czy też kart płatniczych należy jak najszybciej przekazać je do organu wydającego. Natomiast w przypadku zagubienia lub kradzieży karty płatniczej należy pamiętać o natychmiastowym powiadomieniu placówki banku i zablokowaniu możliwości wykonywania płatności. Ważne jest abyśmy zrobili to jak najszybciej, żeby uniemożliwić korzystanie z naszej karty w sklepach i wypłatę gotówki w bankomatach. Pamiętajmy też, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą.

 

Powrót na górę strony