Aktualności

Kierujący prowadzący pojazdy po alkoholu wciąż są zagrożeniem na naszych drogach

Data publikacji 20.05.2024

O tym, że pijani kierowcy stanowią ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, nie trzeba nikogo przekonywać. Pomimo wysokich kar za jazdę w stanie oraz pomimo stwarzania takim zachowaniem zagrożenia zarówno dla siebie jak i dla innych uczestników ruchu drogowego, wciąż znajdują się osoby, które w takim stanie prowadzą pojazdy mechaniczne. Zdarza się niestety, że pijani kierujący powodują wypadki lub kolizje, jak to miało miejsce wczoraj (19.05).

 

Policjanci od wielu już lat prowadzą działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach. Działania i kontrole stanu trzeźwości spotykają się z ogromną aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety podczas codziennej służby, patrolowania miasta czy powiatu oraz wykonywania czynności służbowych ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu lub narkotykach. Niektóre z nich wsiadają za kierownicę będąc w stanie upojenia alkoholowego, czasami powodują różne zdarzenia drogowe lub zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Miniony weekend pokazał, że nie ma tu znaczenia ani wiek ani płeć kierującego - policjanci zatrzymali mężczyznę i kobietę, którzy nie dość, że prowadzili będąc w stanie nietrzeźwości, to jeszcze będąc w takim stanie, spowodowali kolizje drogowe.

Pierwszy z kierujących, jadący volkswagenem 52-latek, został zatrzymany przez policjantki ruchu drogowego w niedzielę (19.05) w nocy w miejscowości Łaz. Mężczyzna mając niemal 1,5 promila spowodował kolizję drogową.  Kolejna osoba prowadząca w stanie nietrzeźwości, tym razem 22-letnia kobieta kierująca mazdą, została zatrzymana w Zielonej Górze na ulicy Staszica przez policjantów służby patrolowej. Ona także spowodowała kolizję drogową. Badanie na obecność alkoholu w organizmie wykazało, że miała 1,8 promila.  

Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i przypominamy o odpowiedzialności karnej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia.

 

Powrót na górę strony