Aktualności

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ „PRĘDKOŚĆ”

Data publikacji 20.05.2024

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przez cały dzień w miniony piątek (17.05) prowadzili działania prewencyjne „Prędkość”. Skontrolowali 130 pojazdów i ujawnili 105 wykroczeń drogowych – w tym 79 to przekroczenia dozwolonej prędkości. Zatrzymany został również kierujący, którego pojazd miał tablice rejestracyjne od innego samochodu.

Policjanci od wielu lat informują, że to prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Analizy zdarzeń drogowych wskazują, że w zależności od roku jest to 20% - 25%wypadków. Badania wskazują również, że wśród śmiertelnych ofiar wypadków ponad 20% pochodzi ze zdarzeń, których przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Mimo zwiększonych kar, zaostrzonych przepisów, ryzyka utraty uprawnień do kierowania, kierujący wciąż nie stosują się do przepisów o dozwolonej prędkości.

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przez cały rok wielokrotnie organizują działania prewencyjne ukierunkowane właśnie na ujawnianie wykroczeń przekroczenia prędkości. Kolejne takie działania odbyły się w miniony piątek (17.05). Policjanci przez cały dzień, w różnych miejscach powiatu kontrolowali prędkość pojazdów. Skontrolowanych zostało 130 pojazdów, policjanci ujawnili 105 wykroczeń drogowych – w tym 79 to przekroczenia dozwolonej prędkości. Policjanci zatrzymali 2 kierujących po użyciu alkoholu oraz 1 prawo jazdy. W Wilkanowie zatrzymany został kierujący Oplem Astra, który jechał z szybkością 83 km/h w miejscu gdzie dozwolone jest 50/h. Okazało się, że samochód nie ma również obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz... ma także przytwierdzone tablice od innego pojazdu... Jest to przestępstwo z art.306c kk, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zgodnie z przepisami pojazd jest dopuszczony do ruchu kiedy ma zalegalizowane tablice rejestracyjne.  

Bardzo prosimy wszystkich kierujących o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących zmiennych warunków atmosferycznych. Zwróćmy uwagę nie tylko na temperaturę, ale także natężenie ruchu  czy oślepiające słońce, które może utrudniać widoczność i koncentrację. Szczególną ostrożność zachowajmy w rejonach przejść dla pieszych, a jeśli z jakiegoś względu mamy utrudnioną widoczność, zdejmijmy nogę z gazu. Pamiętajmy również o tym aby dostosować prędkość do natężenia ruchu na drodze, szczególnie w godzinach szczytu nie starajmy się za wszelką cenę wyprzedzać kolejnych aut, bo w ten sposób możemy zaoszczędzić zaledwie kilka sekund, a poprzez gwałtowne manewry stwarzamy niebezpieczeństwo nie tylko dla siebie, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego.

Film VID-20240518-WA0034.mp4

Pobierz plik VID-20240518-WA0034.mp4 (format mp4 - rozmiar 11.4 MB)

Powrót na górę strony