Aktualności

POSŁUGIWANIE SIĘ CUDZĄ KARTĄ PŁATNICZĄ TO POWAŻNE PRZESTĘPSTWO

Data publikacji 17.05.2024

Zielonogórscy policjanci w ciągu roku prowadzą wiele spraw dotyczących kradzieży lub przywłaszczenia kart płatniczych. Przypominamy, że posługiwanie się cudzą kartą – np. znalezioną w sklepie czy na ulicy – to poważne przestępstwo zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. W tym tygodniu policjanci z komisariatu II zatrzymali i postawili zarzuty 2 osobom w takiej właśnie sprawie.

 

Popełnienie przestępstwa przywłaszczenia polega na bezprawnym zatrzymaniu rzeczy, wbrew woli jej właściciela, pomimo tego, że sprawca przywłaszczenia wchodzi w posiadanie tej rzeczy w sposób legalny czyli na przykład znajduje daną rzecz. Zachowanie karalne w tym przypadku polega na tym, że znalazca chce zachować rzecz dla siebie, pomimo istniejącego obowiązku zwrotu. Znalezioną kartę należy zwrócić w banku lub przynieść do jednostki Policji.

Kilka dni temu policjanci z komisariatu II zostali zawiadomieni przez starszego mieszkańca Zielonej Góry, że jego karta płatnicza została ukradziona prawdopodobnie przez kobietę, która od pewnego czasu pomaga mu, między innymi robiąc zakupy. Jak się okazało kobieta zdobyła zaufanie starszego pana, a po pewnym czasie kiedy miała taką możliwość zabrała kartę płatniczą i przestała przychodzić do jego mieszkania. Policjanci ustalili, że karta była wykorzystana kilka razy zarówno do płatności w sklepach, jak i w bankomatach do sprawdzania salda konta bankowego. Na zapisach kamer monitoringu zarejestrowana była podejrzewana przez pokrzywdzonego kobieta w towarzystwie nieznanego mężczyzny. Kryminalni z komisariatu II zatrzymali wczoraj oboje podejrzewanych: 50-letnią kobietę i 53-letniego mężczyznę. Kobieta usłyszała zarzut kradzieży, natomiast oboje usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem (płatności kartą) oraz zarzuty bezprawnego uzyskania informacji (sprawdzanie salda konta bankowego). Podejrzani przyznali się do winy, a 50-latka powiedziała, że już „zwróciła” kartę pokrzywdzonemu podrzucając ją w jego mieszkaniu. Podejrzana już była wcześniej karana za przestępstwa przeciwko mieniu.

Powrót na górę strony