Aktualności

Zamówili kontrolę autokaru, a otrzymali dodatkową atrakcję

Data publikacji 13.05.2024

Wiosna to czas, w którym szkoły organizują dużo wycieczek i klasowych wyjazdów, dlatego przed zielonogórskimi policjantami nie lada wyzwanie – skontrolować wszystkie autobusy, aby dzieci mogły bezpiecznie wyjechać na wypoczynek i skorzystać z przygotowanych dla nich atrakcji. Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez cały rok!

Zielonogórscy policjanci przez cały rok kontrolują autokary wiozące dzieci i młodzież na szkolne wycieczki czy „zielone szkoły” i właściwie wszystkie wyjazdy zorganizowane   poprzedza sprawdzenie autobusu przez policjantów. Ostatnio podczas jednej z takich kontroli mundurowi nie dość, że zadbali o bezpieczeństwo dzieci to jeszcze umilili im czas oczekiwania zapraszając do radiowozu. Dzieciaki były zachwycone dodatkową, niespodziewaną atrakcją i rozmowami na temat bezpieczeństwa w podróży.

Organizatorzy czy rodzice już od wielu lat zwracają się z prośbami o kontrole autobusów przez Policję, czego świadomi są również przewoźnicy podstawiający autokary na wyjazdy. Podczas całego roku zielonogórscy policjanci kontrolują autobusy i busy przewożące grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych. W okresie wakacji i zimowych ferii takich zgłoszeń jest najwięcej.

Prośbę o skontrolowanie autobusu można zgłosić telefonicznie – najpóźniej dzień przed planowanym wyjazdem. Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. W przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego autobus nie jest dopuszczany do ruchu. Takie kontrole mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

Jak wynika z podsumowań takich działań, coraz mniej autobusów jest niesprawnych technicznie. Kontrolujący stwierdzają tylko drobne usterki, które kierujący jest w stanie samodzielnie usunąć w ciągu kilku minut np. wymienić żarówkę.  Od dłuższego czasu policjanci nie stwierdzili też przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu przez kierującego autobusem wiozącym dzieci.

Kontrola przebiegła bez zastrzeżeń i dzieci spokojnie odjechały na wycieczkę.

  • JAK ZGŁOSIĆ KONTROLĘ AUTOBUSU?:

Organizator wyjazdu, rodzic czy pasażer może zgłosić autobus do kontroli co najmniej dzień wcześniej pod numerem 47 795 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Zielonej Górze. Poza tymi godzinami można dzwonić pod numer  47 7952411 lub 47 7952412 na stanowisko Dyżurnego KMP.

  • #2
  • #3
  • #4
Powrót na górę strony