Aktualności

Nietrzeźwi kierujący stanowią zagrożenie na drogach!

Data publikacji 15.04.2024

Pomimo ciągłego przestrzegania i przypominania o surowych konsekwencjach karnych, wciąż znajdują się osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu. I nie ma tu znaczenia ani wiek ani płeć kierującego, bo podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali dwie panie, które prowadziły będąc w stanie upojenia alkoholowego. Obie kierujące miały ponad 2,5 promila.

 

Policjanci od wielu już lat prowadzą działania w walce z kierującymi, którzy siadają za kierownicę po alkoholu lub narkotykach. Działania i kontrole stanu trzeźwości spotykają się z ogromną aprobatą społeczną i dają także wymierne efekty – coraz mniej kierujących decyduje się na jazdę po alkoholu. Niestety podczas codziennej służby, patrolowania miasta czy powiatu oraz wykonywania czynności służbowych ciągle zatrzymują osoby kierujące po alkoholu lub narkotykach. Niektóre z nich wsiadają za kierownicę będąc w stanie upojenia alkoholowego, czasami powodują różne zdarzenia drogowe lub zagrożenie bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Miniony weekend pokazał, że w stanie nietrzeźwości jeżdżą zarówno mężczyźni jak i kobiety.

Pierwsza z kierujących, jadąca fordem 41-latka, została zatrzymana w niedzielę (14.04) w Łężycy. Badanie na obecność alkoholu w organizmie wykazało, że miała ponad 2,6 promila. Samochód kierującej zabezpieczono administracyjnie, a ona będzie odpowiadać karnie za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Kolejna kobieta, tym razem 62-letnia kierująca microcarem została zatrzymana w Sulechowie. Policjantom tłumaczyła, że jechała tak zwanym zygzakiem bo omijała dziury w jezdni. Gdy zapytali czy spożywała alkohol, odpowiedziała, że owszem, ale niewielkie ilości niskoprocentowego napoju alkoholowego. Jej wersja nie znalazła potwierdzenia w badaniu stanu trzeźwości. Okazało się, że miała ponad 2,5 promila.

Przestrzegamy przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu i przypominamy o odpowiedzialności karnej. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostaje grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata. Pamiętajmy, że alkohol może być niebezpieczny dla kierującego, nawet 24 godziny od jego spożycia.

Powrót na górę strony