Aktualności

AUTOBUS SPRAWDZONY PRZEZ POLICJANTÓW – WYCIECZKA BEZPIECZNIE ODJECHAŁA

Data publikacji 26.03.2024

Zielonogórscy policjanci przez cały rok kontrolują autokary wiozące dzieci i młodzież na szkolne wycieczki czy „zielone szkoły”. Dzisiaj kolejny autobus został sprawdzony przez policjantów przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7. Kontrola przebiegła bez zastrzeżeń i dzieci spokojnie odjechały na wycieczkę.

Sezon na kontrole autobusów dla zielonogórskich policjantów trwa cały rok. Sprawdzenie autokarów wiozących dzieci i młodzież na szkolne wycieczki czy na tzw. „zielone szkoły” oraz na różne wyjazdy jest ważnym aspektem bezpieczeństwa. Organizatorzy czy rodzice już od wielu lat zwracają się z prośbami o kontrole autobusów przez Policję, czego świadomi są również przewoźnicy podstawiający autokary na wyjazdy. Podczas całego roku zielonogórscy policjanci kontrolują autobusy i busy przewożące grupy osób, nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorosłych. W okresie wakacji i zimowych ferii takich zgłoszeń jest najwięcej.

Prośbę o skontrolowanie autobusu można zgłosić telefonicznie – najpóźniej dzień przed planowanym wyjazdem. Kontrola przeprowadzana przez policjantów jest bardzo szczegółowa i dotyczy zarówno stanu technicznego, odpowiedniego oznakowania autobusu oraz stanu trzeźwości i uprawnień kierowcy. W przypadku stwierdzenia nieodpowiedniego stanu technicznego autobus nie jest dopuszczany do ruchu. Kontrole stanu technicznego autokarów przed wyjazdem stały się w ostatnich latach coraz powszechniejsze. Opiekunowie i rodzice korzystają z możliwości jakie dają im policjanci i zgłaszają chęć sprawdzenia zarówno pojazdu jak i kierującego, który będzie prowadził autokar z dziećmi czy młodzieżą. Takie kontrole mają na celu także zobowiązanie przewoźników do dbania o stan technicznych pojazdów wiedząc, że przed wyjazdem zostaną dokładnie sprawdzone przez policjantów.

Jak wynika z podsumowań takich działań, coraz mniej autobusów jest niesprawnych technicznie. Kontrolujący stwierdzają tylko drobne usterki, które kierujący jest w stanie samodzielnie usuną ć w ciągu kilku minut np. wymienić żarówkę.  Od dłuższego czasu policjanci nie stwierdzili też przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości czy też po użyciu alkoholu przez kierującego autobusem wiozącym dzieci.

Niezbędnymi elementami wyposażenia każdego autobusu są:
- gaśnica
- apteczka
- tabliczka oznaczająca, że pojazdem podróżuje zorganizowana grupa dzieci lub młodzieży do lat 18. (żółta kwadratowa tablica z czarnym rysunkiem dzieci), 

Kontrolując stan techniczny pojazdu policjanci sprawdzają m.in.:
- sprawność hamulców
- stan opon
- ważność badań technicznych
- światła
- ewentualne wycieki oleju

Opiekunowie czy rodzice, którzy chcieliby aby policjanci skontrolowali stan techniczny autobusu wyjeżdżającego z dziećmi czy młodzieżą na wycieczkę, mogą zgłosić taką prośbę pod nr telefonu 47 795 20 50 w godz. 7.30 – 15.30 od poniedziałku do piątku w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego lub poza tymi godzinami pod numerami  47 7952411 lub 47 7952412 na stanowisku Dyżurnego Komendy Miejskiej Policji.

Umawiając godzinę kontroli warto zaplanować ją co najmniej pół godziny przed planowanym wyjazdem. Skróci to czas oczekiwania na zakończenie kontroli.

  • #1
  • #2
  • #3
  • #4
  • #5
  • #6
Powrót na górę strony